Początki wentylacji. Historia wentylacji

Historia wentylacji…Już od zarania dziejów, praktycznie odkąd ludzie zaczęli osiedlać się w budynkach, zdawali sobie sprawę z istotności wentylowania pomieszczeń. Doskonale bowiem wiedzieli, że dostęp świeżego i czystego powietrza jest niezbędny nie tylko do oddychania, ale również zapobiega utrzymywaniu się nadmiaru wilgoci, która powoduje powstawanie pleśni oraz grzybów. Co oczywiste, jest to również śmiertelnie niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego też w pełni uzasadnioną jest teza, że wentylacja pomieszczeń jest niezwykle istotna. Wręcz niezbędnym jest zadbanie o skuteczną i efektywną cyrkulację powietrza, aby zapobiegać osadzaniu się na ścianach i sufitach wilgoci. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić po krótce historię rozwoju systemów wentylacji.

Pierwsze systemy wentylacyjne

Prawdziwą jest teza, że na terytorium starożytnych Chin doszło do wynalezienia niezliczonej ilości nowych przedmiotów i systemów. Nie inaczej było z wentylacją pomieszczeń – badania archeologiczne dowiodły, że Chińczycy prawdopodobnie jako pierwsi budowali kominy w swoich domostwach, za pomocą których na zewnątrz wyprowadzane były spaliny z palenisk. Miało to miejsce około 5000 lat przed naszą erą, a więc naprawdę bardzo dawno temu. Warto również wspomnieć, że na ówczesne czasy wysoce zaawansowany system był instalowany w egipskich piramidach w Gizie – poza korytarzami przeznaczonymi do przemieszczania się po ich wnętrzach, architekci przewidzieli również węższe kanały, mające zapewnić stały dostęp świeżego powietrza. Najlepszym dowodem na ich skuteczność jest fakt, że mimo zapieczętowania wejścia do piramid, w ich wnętrzu znajdował się potrzebny do oddychania tlen.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Czasy Imperium Rzymskiego

Przede wszystkim mieszkańcom starożytnego Rzymu można przypisać wynalezienie systemu centralnego ogrzewania, a również ogrzewania podłogowego. Były one niejako sprzężone z wentylacją powietrza – ogrzewane przez paleniska powietrze przemieszczało się kanałami wentylacyjnymi ulokowanymi pod podłogą. Montowano również odpowiedniki dzisiejszych kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, przez które dostawało się do nich ogrzane i jednocześnie świeże powietrze.

Systemy wentylacyjne stosowane w średniowieczu

Nie bez przyczyny średniowiecze nazywamy wiekami ciemnymi. W pewnym sensie ludzie wtedy żyjący zapomnieli o dorobku ich poprzedników. Nie inaczej było z wentylacją. W okresie średniowiecza budowano przede wszystkim niewielkie domy z małymi oknami. Poza kominem, przez który na zewnątrz wychodziły spaliny z paleniska, nie było innych przygotowanych do tego otworów. Jedynie w najbardziej okazałych budowlach, które w wielu przypadkach przetrwały aż po dzień dzisiejszy, stosowano rzymskie systemy wentylacyjne i ogrzewania. Dla przykłady, system hypocaustum zastosowano w malborskim zamku wybudowanym przez Krzyżaków.

Siedemnastowieczna Anglia

Gwałtowny rozwój systemu wentylacji nastąpił w XVII wieku w Anglii. Było to spowodowane koniecznością zapobieżenia kolejnym pożarom trawiącym starą zabudowę Londynu i innych miejscowości. W latach trzydziestych XVII w. król angielski wprowadził nowe wytyczne dla budowniczych. Przede wszystkim od tego momentu, sufity w pomieszczeniach były znacznie wyższe niż dotychczas. Ponadto, powiększono okna oraz podwyższono kominy. Miało to zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożarów oraz polepszyć samopoczucie mieszkańców Londynu. Wdrożone rozwiązania z pewnością nie były rewolucyjne, ale przynajmniej po latach braku inicjatywy w średniowieczu, przynajmniej podjęto starania zmierzające do poprawy wdychanego przez mieszkańców powietrza.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Dziewiętnastowieczna Europa

W XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój gospodarki i techniki. Słusznie więc mówi się, że właśnie wtedy rozpoczęły się czasy nowożytne, które praktycznie trwają po dziś dzień. Właśnie w tym okresie ludzie zdali sobie sprawę z faktu, iż zanieczyszczenie powietrza jest spowodowane paleniem w piecach. Co również istotne, rozwój medycyny uświadomił, iż wielu śmiertelnym zarazom można było zapobiec. Znaczna ilość chorób zagrażających życiu przenosi się drogą kropelkową, dlatego też odpowiednia wentylacja pomieszczeń może oczyszczać powietrze z wirusów i bakterii. Zaczęto stosować specjalne kominy wentylacyjne, które usuwały zanieczyszczone powietrze i dostarczały świeże do budynków.

Czasy współczesne

Obecnie najczęściej stosowanym systemem cyrkulacji w nowobudowanych domach jest tak zwana wentylacja mechaniczna. Do pomieszczeń narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia oraz łazienka, doprowadza się przewody wdmuchujące i wydmuchujące powietrze. Natomiast do pozostałych – tylko wdmuchujące. Jedynymi widocznymi elementami systemu są nawiewniki szczelinowe i kratki wentylacyjne. Rury łączące wszystkie pomieszczenia wyprowadzamy ponad dach budynku, co pomaga zassać czyste powietrze do domu. Obecnie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że wentylacja pomieszczeń jest bardzo ważna. Nowością jest jednak niejako łączenie wentylacji z oszczędnością na ogrzewaniu oraz dbaniu o ekologię.

Podsumowanie

Jak przedstawiono w niniejszym artykule, wentylacja na przestrzeni lat uległa znacznemu rozwojowi. Trzeba pamiętać, że już bardzo dawno temu ludzie wiedzieli, że jest to bardzo ważny system, wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania budynku mieszkalnego. Mamy nadzieję, że lektura okazała się przydatna.

Tagi:, , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl