Izolacja budynków – jak zmieniła się na przestrzeni lat

Dzisiejszym tematem jest izolacja budynków. Z całą pewnością uzasadnioną jest teza, że branża budowlana rozwija się z dnia na dzień. Praktycznie każdego roku, projektanci wymyślają nowinki techniczne i rozwiązania, które jeszcze bardziej upraszczają życie ludzi. Nie inaczej jest z izolacją budynków i powiązaną z nią instalacją wentylacji. W niniejszym artykule przedstawimy jak izolowano budowle w latach ubiegłych, a jakie trendy dominują obecnie. Jednocześnie skupimy się również na ewolucji systemu wentylacji. Przedstawimy także zalety i wady aktualnego budownictwa z dzisiejszą izolacją.

Izolacja budynków kiedyś

W czasach zamierzchłych, zanim rozpoczęto budowy domów z cegieł i innych tego typu materiałów, puste przestrzenie pomiędzy drewnem wypełniano torfem, gliną.  Często nawet sianem. Po zorientowaniu się przez ludzi, że domu z cegły są trwalsze, praktycznie nie zajmowano się problemem izolacji. Same w sobie były dość szczelne. Dodatkowo fakt, że w okresie zimowym w domu było chłodno przyjmowano jako pewnego rodzaju normę. Historia współczesnej izolacji praktycznie rozpoczyna się dopiero po drugiej wojnie światowej. Jest to związane z rosnącą świadomością całego społeczeństwa, że nadużywanie węgla nie jest zdrowe dla środowiska i atmosfery. Stąd budynki izolowano najczęściej watą. Zaś po wynalezieniu styropianu – również i tym materiałem, który ma wręcz wyjątkową zdolność do powstrzymywania zimna.

Jednocześnie pamiętać należy, że okna na przestrzeni lat nie były aż tak szczelne jak obecnie. Wynika to głownie z materiału, z którego były wykonane, czyli z drewna. Powstawały z nich naturalne mikropęknięcia, przez które dostawało się świeże powietrze. Nie było więc potrzeby stosowania jakichkolwiek kratek lub nawiewników wentylacyjnych, ponieważ w domach i tak czuć było praktycznie nieustający przeciąg. Obecnie jest jednak inaczej, o czym powiemy w następnym akapicie.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Izolacja budynków obecnie

W obecnych czasach – jak powszechnie wiadomo – do problemu zmian klimatycznych podchodzi się dużo bardziej poważnie. Trzeba również mieć na uwadze, iż generalnie ceny ogrzewania znacznie wzrosły, więc dużo ważniejszym jest w dzisiejszych czasach zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej, która zapobiega ubywaniu ciepła na zewnątrz. Dlatego też wymaga się, żeby szczelność okien i drzwi była jak najwyższa. Budynki od zewnątrz są ocieplane styropianem, a dach jest ocieplany pianką termoizolacyjną lub watą szklaną. Jednocześnie okna zazwyczaj są plastikowe oraz wyposażone w trzy szyby, które dodatkowo zapobiegają ubywaniu ciepła.

Zalety i wady aktualnego budownictwa z dzisiejszą izolacją

Zapewnienie praktycznie pełnej szczelności budynków ma swoje oczywiste zalety – koszty ogrzewania maleją, nie ma mowy o nieustannych przeciągach. Można również utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach i to zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od pory roku. Nie należy jednak zapominać o mankamentach takiego rozwiązania. Przede wszystkim szczelność działa w dwie strony – zapobiega dostępowi powietrza z zewnątrz, ale również nie pozwala na cyrkulację. Dlatego też niezbędnym jest zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Jego elementami są kratki wentylacyjne i nawiewniki, między innymi nawiewniki gipsowe, które zapewniają skuteczną i nieustanną wymianę powietrza na świeże i czyste. Warto wspomnieć, że w ofercie firmy Klimaoprema znajdują się nawiewniki i kratki praktycznie w każdym dowolnym rozmiarze, kształcie oraz kolorze.

Izolacja budynków – podsumowanie

Uszczelnienie budynków mieszkalnych oczywiście poczytywać należy w całości pozytywnie. Niezwykle jednak jest prawidłowa wentylacja domu poprzez właściwy i sprawny system wentylacji. Pozwoli to na uniknięcie problemów z wykwitami pleśni na ścianach i sufitach, które powodowane są przez nadmiar zalegającej wilgoci. Ponadto pomoże na usunięcie z powietrza znajdujące się w pomieszczeniu wszelkich bakterii i wirusów. Dlatego też serdecznie zachęcamy do kontaktu z pracownikami firmy Klimaoprema, którzy na podstawie swojej wiedzy i wieloletniego doświadczenia udzielą właściwych porad co do doboru odpowiednich elementów do każdego systemu wentylacji powietrza.

Tagi:, , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl