Jak często wietrzyć mieszkanie?

Z całą pewnością bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często wietrzyć mieszkanie lub dom tak, żeby znajdujące się tam powietrze było jak najbardziej świeże i czyste. Zdają sobie bowiem sprawę, że brak skutecznej i efektywnej wentylacji jest szkodliwy dla zdrowia. Powoduje również pojawienie się jeszcze jednego problemu – wilgoć w mieszkaniu jest niezwykle ciężka do usunięcia. Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest proste. Tym bardziej, iż generalnie inaczej należy wietrzyć pomieszczenia w okresie zimy, a inaczej latem. Wszystkie te kwestie zostaną poruszone w niniejszym artykule. Mamy nadzieję, że okaże się pomocny i każdy, kto go przeczyta, nie będzie ponownie zadawał sobie tego samego pytania.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Zalety wietrzenia mieszkania i skutki jego braku

W pierwszej kolejności koniecznym jest zaznaczenie, że wietrzenie pomieszczeń ma praktycznie wyłącznie pozytywne skutki. Przede wszystkim otwierając okna i drzwi, niejako wymuszamy wzmożony ruch powietrza w ten sposób, że zastane w mieszkaniu powietrze wypychane jest na zewnątrz i zastępowane świeżym. Wraz z usuwanym gazem, pozbywamy się również wszelkich znajdujących się w nim szkodliwych mikroorganizmów, takich jak, bakterie, wirusy oraz alergenów. Nie bez przyczyny zresztą w dobie koronawirusa otwieranie okien jest wręcz rekomendowane przez służbę zdrowia – jest to najlepszy i z pewnością najtańszy sposób na pozbycie się wszelkich patogenów.

Trzeba również zauważyć, że generalnie zazwyczaj we wnętrzach pomieszczeń panuje dużo wyższa wilgotność niż na dworze. Stąd skuteczne wietrzenie reguluje poziom wilgotności powietrza, nie dopuszczając do przekroczenia pewnego pułapu, który mógłby powodować negatywne skutki. Trzeba wskazać w tym miejscu, że zalegająca w mieszkaniu lub domu wilgoć, zazwyczaj niestety skutkuje pojawieniem się na ścianach i sufitach bardzo niebezpiecznej pleśni. Może ona powodować różne choroby układu oddechowego i nerwowego. Grzyb ten jest szczególnie trudny do zwalczenia, ponieważ rozwija się w bardzo szybkim tempie. Od małego strzępka praktycznie w ciągu paru dób potrafi zająć pokaźną część ściany. Jednocześnie jego usunięcie jest nie lada wyzwaniem. Można stosować domowe sposoby, takie jak ocet, czy też soda oczyszczona lub zaufać środkom chemicznym. Trzeba jednak pamiętać, że lepiej jest zapobiegać i wietrzyć systematycznie mieszkanie, niż następnie martwić się, jak pozbyć się pleśni.

Wietrzenie mieszkania zimą a latem

Warto również wspomnieć, że wietrzenie zimą jest zupełnie inne niż latem. Jako że w okresie od listopada do lutego temperatury są zazwyczaj niskie, biorąc pod uwagę koszty ogrzewania, za żadne skarby nie można pozwolić sobie na długotrwałe otwarcie okien i drzwi. Przede wszystkim spowoduje to bezsensowną stratę całego wytworzonego ciepła. Po drugie może być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też w okresie zimy należy stosować tzw. wietrzenie intensywne – zrobić przeciąg na 5-10 minut. Z kolei w okresie lata, kiedy na dworze jest gorąco, takie krótkie wietrzenie nic nie da. Dlatego też stosuje się wietrzenie ekstensywne, otwierając okna na całą noc lub tuż przed wschodem słońca, kiedy temperatura jest niższa.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Jak często wietrzyć mieszkanie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najczęściej, nie rzadziej jednak niż raz na dobę. Nie trzeba od razu otwierać jednocześnie wszystkich okien i drzwi, tworząc tym samym przeciągi. Można wietrzyć etapami – pomieszczenie po pomieszczeniu. Jednocześnie w tym miejscu wręcz niezbędnym jest wskazanie, że problem wietrzenia dotyczy w zasadzie wyłącznie konkretnego typu budynków. Chodzi o te wyposażone w tak zwany system wentylacji grawitacyjnej. Składa się on z kominów wentylacyjnych i kratek. Nie otwiera się okien w celu wywietrzenia. Jeżeli dom posiada wentylację mechaniczną, w której do każdego pomieszczenia doprowadza się specjalny kanał, którym świeże powietrze jest na bieżąco dostarczane.

Zasadnym jest również dodanie, że firma Airidea, działająca na polskim rynku od wielu długich lat, posiada w swojej ofercie najwyższej jakości elementy do każdej instalacji cyrkulacyjnej. Nawiewniki szczelinowe, kratki wentylacyjne oraz nawiewniki gipsowe dostępne od ręki. Same w sobie stanowią dzieła sztuki i będą świetnym dodatkiem do każdego wnętrza. Dlatego też zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy udzielą każdemu fachowej porady i pomocy.

Podsumowanie

W celu podsumowania należy wskazać, że każde pomieszczenie mieszkalne powinno być wietrzone przynajmniej raz dziennie. Dzięki temu nie doprowadzi się do zalegania we wdychanym powietrzu szkodliwych mikroorganizmów. Ponadto utrzyma się poziom wilgoci na stałym, nie za wysokim poziomie. Dlatego też zachęcamy serdecznie do wzięcia sobie powyższej rady do serca i zapewnienie wymiany powietrza jak najczęściej!

Tagi:, , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl