Kratki wentylacyjne podłogowe – zastosowanie i rodzaje

Niewątpliwie do jednych z najważniejszych elementów systemu wentylacyjnego, zaliczyć należy kratki wentylacyjne podłogowe. Odpowiadają za doprowadzenie świeżego powietrza do danego pomieszczenia i usunięcie zużytego. Jednocześnie chronią przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do wnętrz budynków.

Kratki wentylacyjne podłogowe 

Poza tym są niezwykle istotne nie tylko ze względu na spełniane funkcje, ale też ze względu na aspekt estetyczny. Ponieważ znajdziemy je zazwyczaj w widocznych miejscach. Dlatego też warto, żeby nie rzucały się w oczy, odciągając wzrok od innych ozdób. Obecnie producenci umożliwiają klientom wybór spośród praktycznie nieograniczonej palety barw, rozmiarów i form. Ciekawą alternatywą dla konwencjonalnych rozwiązań, zgodnie z którymi elementy montujemy na ścianach lub sufitach, są kratki wentylacyjne do montażu podłodze. Ze względu na spełniane funkcje, nie warto oszczędzać na kratkach wentylacyjnych. Jako kluczowe elementy instalacji wentylacji, od ich działania zależy prawidłowe i skuteczne dostarczanie świeżego powietrza.

W niniejszym artykule przedstawimy, jakie są rodzaje kratek podłogowych oraz w jakich pomieszczeniach znajdą zastosowanie. Zostaną również wskazane konkretne argumenty, dlaczego warto instalować kratki wentylacyjne podłogowe. Nawiewniki działają na zasadzie wentylacji naturalnej i przeznaczone są do instalacji w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną wywiewną. Można je zamontować na ścianie, na suficie lub przy oknie.

Gipsowe nawiewniki gwarantują elegancki i luksusowy wygląd pomieszczeń i znakomicie dopasowują się do ścian. Można je również pomalować w odpowiednim kolorze, aby stały się zupełnie niewidoczne i nie wyróżniały się w pomieszczeniu.

 

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Oferta KlimaOprema

W ofercie firmy Kilmaoprema znajdują się zasadniczo cztery rodzaje kratek wentylacyjnych montowanych w podłodze: kratki NRA, NRK, NRE oraz NRB. Cechą odróżniającą powyższe rodzaje jest przede wszystkim ich kształt oraz rozmiar. Wszystkie wymienione kratki wykonane są z wysokiej jakości aluminium, które jest niezwykle trwałym i estetycznym materiałem. Generalnie montaż kratek podłogowych wszystkich z powyżej wymienionych rodzajów, służy poprawie nawiewu świeżego i wywiewu zużytego powietrza z pomieszczeń zamkniętych. Konstrukcja kratek podłogowych składa się ze stałych, poziomych elementów, które można odłączyć od ramy w każdym momencie. Jednocześnie powyższe elementy umożliwiają zmianę ich położenia, skutkującą modyfikacją kierunku strumienia powietrza, bez konieczności demontażu całości.

Kratki wentylacyjne podłogowe typu NRA, NRK, NRE oraz NRB, umożliwiają również dowolną regulację przepływu powietrza bez konieczności demontaży całej konstrukcji. Dodać również należy, iż kratki podłogowe są odporne na duże obciążenia, dlatego też bez ryzyka można na nich położyć nawet duże, ciężkie przedmioty. Instalujemy je do podłogi są za pomocą śrub, które wkręcamy w uprzednio przygotowane w ramie otwory. Można je również zamontować przy użyciu dodatkowej ramki montażowej, dzięki której nie ma potrzeby stosowania śrub, zaś cała konstrukcja jest zespalana wciskowo. Bez względu na sposób montażu, wnętrze kratki można wyjąć z formy, bez konieczności jej demontowania.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Zastosowanie

Przechodząc do wskazania możliwych miejsc zastosowania kratek wentylacyjnych podłogowych, na początek warto nadmienić, iż generalnie tego typu elementy możemy stosować zarówno w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, jak i w budynkach o charakterze użytkowym. Powtórzyć można, że cechują się dużą wytrzymałością oraz odpornością na panujące warunki, na przykład na wilgoć. Dlatego też bez trudu można je montować w galeriach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, a także w innych budynkach użyteczności publicznej, jak szpitale, urzędy i tym podobne. Ponadto tego typu rozwiązania najlepiej sprawdzą się w systemach wentylacji montowanych w pomieszczeniach o wilgotności do 70 % oraz w instalacjach nisko i średniociśnieniowych.

Zalety kratek wentylacyjnych podłogowych

Celem podsumowania warto nadmienić, że kratki wentylacyjne podłogowe stanowią ciekawą alternatywę dla konwencjonalnych rozwiązań. Są niebywale wytrzymałe i odporne, przez co możemy je stosować w najróżniejszych miejscach. Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowe informacje, gorąco zachęcamy do kontaktu. Specjaliści Kliemaoprema z pewnością pomogą wybrać kratki wentylacyjne podłogowe do konkretnego systemu wentylacji, które będą służyły przez długie, długie lata!

Tagi:,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl