Kratki wentylacyjne – dlaczego czasem z nich wieje?

Kratki wentylacyjne w praktyce stanowią jedyny widoczny element systemu wentylacji pomieszczeń. Warto wspomnieć, że jest to jedna z najważniejszych instalacji w każdym domu. Nieskuteczne lub mało efektywne działanie tego systemu, może skutkować pojawieniem się nadmiaru wilgoci. Długotrwałe zawilgocenie ścian, czy też sufitów, stwarza wręcz idealne warunki do rozwoju pleśni, które są niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Ich usunięcie jest nie lada problemem, dlatego też – jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać jej powstaniu, niż usuwać ją z powierzchni.

Skutki niewłaściwej wentylacji lub jej braku

Poza tym nie sposób zapomnieć o fakcie, iż generalnie brak skutecznej wentylacji powoduje, że wszelkie wirusy, baterie, a także alergeny, pozostają w zalegającym w pomieszczeniu powietrzu. Stanowią przez to zagrożenie dla zamieszkujących je osób. Przedstawione powyżej argumenty wprost przesądzają, że wentylacja jest niezwykle istotna. Należy zatem wrócić do tematyki przedstawionej w pierwszym zdaniu niniejszego artykułu – do kratek wentylacyjnych. Czy nie zdarza się, że z tych elementów wyczuwalny jest podmuch wiatru? Zastanawialiście się może dlaczego tak się dzieje? Na te i inne pytania, odpowiedzi zostaną przedstawione w dalszej części rozważań.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema PolskaKratki wentylacyjne

Przede wszystkim warto wspomnieć, że w przypadku, gdy z kratek wentylacyjnych wieje, w żadnym wypadku nie należy ich zasłaniać folią spożywczą, aluminiową lub innym materiałem, takim jak na przykład taśma klejąca. Spowoduje to zatkanie kanałów wentylacyjnych i tym bardziej przyśpieszy wykwit grzybów na ścianach i sufitach. Po drugie, napływanie powietrza do pomieszczeń powoduje zanieczyszczenie przestrzeni kurzem i innymi drobnoustrojami, ponieważ – co jest oczywiste – kanały wentylacyjne są pełne brudu. Wiejące powietrze wpycha ten brud z powrotem, co nie jest zjawiskiem pożądanym.

Dlaczego czasami wieje z kratek wentylacyjnych

Warto nadmienić, iż winowajcą tego stanu rzeczy jest nieprzemyślana lub źle wykonana instalacja wentylacji. Zazwyczaj przeciągi w kanałach wentylacyjnych powodowane są tym, że komin posiada wlot wentylacyjny wyłącznie po jednej stronie. W tym wypadku, jeżeli wiatr wieje akurat w tę stronę, powietrze jest z dużą siłą wdmuchiwane do środka, powodując przeciąg w kanale wentylacyjnym. Taki błąd konstrukcyjny bardzo łatwo naprawić – wystarczy zamontować odpowiednią nasadę kominową, która powinna zniwelować to zjawisko.

Drugim powodem tzw. odwrotnego ciągu jest nadmierne uszczelnianie okien i drzwi, co prowadzi do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza. W takim wypadku, przeciąg bierze się z dużej różnicy ciśnień powietrza wewnątrz domu w stosunku do tego znajdującego się na zewnątrz. W celu sprawdzenia, czy właśnie to jest powodem całego zamieszania, wystarczy otworzyć znajdujące się blisko kratki okno. Jeżeli odwrotny ciąg wywołany był różnicą ciśnień, po otwarciu okna, powinien zniknąć i prawidłowo wentylować pomieszczenie. Czyli wywiewać powietrze na zewnątrz.

Przechodząc dalej, następnym winowajcą wiejącego z kratki wentylacyjnej powietrza, może okazać się okap kuchenny. W przypadku, gdy system wentylacji jest niewydolny, po włączeniu okapu może dojść do sytuacji, w której z kratki znajdującej się przy nim będzie wiał wiatr. Przede wszystkim w celu uniknięcia tego zjawiska, w zupełności wystarczy uchylić okno w kuchni. To powinno naprawić ten problem. W przypadku, gdy to właśnie jest powód przeciągu, można włączyć okap. To powinno spowodować uspokojenie się sytuacji w kanale wentylacyjnym.

Inne powody

Oczywistym jest, iż problem wiejących kratek wentylacyjnych dotyczy w zasadzie wyłącznie budynków wyposażonych w systemy wentylacyjne starego typu – tzw. naturalne lub grawitacyjne. Zjawisko takowe nie występuje w inwestycjach posiadających wentylację mechaniczną, w przypadku której nie ma kominów wentylacyjnych. Kanały w tym wypadku mają wspólny koniec na zewnątrz budynku, zaś do każdego pomieszczenia doprowadza się przewód wywiewowy. W przypadku pomieszczeń narażonych na wilgoć, takich jak kuchnie, łazienki, czy też prawilnie, dodatkowo doprowadza się również przewód nawiewowy. Systemy wentylacji mechanicznej to obecnie najlepsze systemy wentylacji, które działają wyjątkowo skutecznie i efektywnie.

Poza tym są oszczędne, ponieważ ograniczają konieczność otwierania okien i drzwi w celu przewietrzenia pomieszczeń. Jedynym widocznym elementem tego systemu jest nawiewnik szczelinowy (ścienny, sufitowy lub podłogowy), który dostępny jest obecnie w praktycznie każdym kształcie, rozmiarze i kolorze. Gorąco zachęcamy do kontaktu z pracownikami firmy Klimaoprema, którzy z czystą przyjemnością pomogą wybrać odpowiednie rozwiązanie do planowanej inwestycji budowlanej. Poza tym, z pewnością pomogą również dokonać modyfikacji obecnie istniejącej instalacji wentylacji, choćby w celu pozbycia się problemu z wiejącym z kratki perforowanej powietrzem.

Podsumowując, zapewnienie prawidłowej wentylacji w domu jest niezwykle ważne i istotne. Wiejący z kratek wentylacyjnych wiatr jest oznaką nieprawidłowej cyrkulacji powietrza. Z kolei brak reakcji może skutkować zakwitem pleśni na ścianach i sufitach. Dlatego tak ważnym jest bieżące modernizowanie instalacji, w przypadku wystąpienia tego zjawiska. Na zakończenie koniecznym jest ponowne przypomnienie, aby w żadnym wypadku nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. Trzeba znaleźć powód odwrotnego ciągu i rozwiązać ten problem trwale i zgodnie ze sztuką budowlaną.

 

Tagi:, , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl