Okap kuchenny – dlaczego to konieczność w kuchni?

 

System wentylacji jest jednym z najważniejszych w praktycznie każdym budynku. Zarówno o przeznaczeniu mieszkalnym, jak i typowo przeznaczonym pod usługi i innego rodzaju działalności użyteczności publicznej. W szczególności prawidłowa cyrkulacja powietrza jest istotna w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Nalezą do nich łazienki, czy też kuchnie. W niniejszym artykule skupimy się właśnie na drugim z wymienionych pomieszczeń oraz przedstawieniu, dlaczego okap kuchenny zalicza się do jednych z ważniejszych, a często niedocenianych, urządzeń w kuchniach.

Okap kuchenny – przeznaczenie

Okapy kuchenne wyposażone są w elektrycznie zasilane wentylatory, które służą do wyciągania powietrza wprost z nad płyt grzewczych, gdzie przygotowujemy potrawy. Wchłonięte powietrze wyprowadzamy na zewnątrz budynku poprzez system rur wentylacyjnych. Obecnie urządzenia te występują w wielu wariantach – można zakupić okap o nowoczesnym wyglądzie, jak i typowo staromodne. Siła wywiewu powietrza w praktycznie każdym przypadku jest regulowana, przez co można ją dopasować do potrzeby. Jednocześnie prawie wszystkie okapy kuchenne posiadają oświetlenie, które dodatkowo doświetla przestrzeń, na której przygotowuje się potrawy. Obecnie urządzenia są dostępne w bardzo wielu wzorach, kolorach oraz różnią się ze względu na materiał, z którego są produkowane. Z pewnością każdy znajdzie odpowiedni okap do zakładanej aranżacji wnętrza.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Skutki niewłaściwej wentylacji powietrza

Następnie należy po krótce przedstawić, jakie są skutki wadliwej cyrkulacji powietrza. Zasadnym jest przypomnienie, iż nieprawidłowa i nieefektywna wentylacja powietrza może prowadzić do powstawania grzybów na ścianach oraz sufitach. Po drugie, niewątpliwie sprzyja rozwojowi innych mikroorganizmów, takich jak bakterie i wirusy. Jest to spowodowane poprzez zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu wilgoci, która jest niezbędna do ich rozwoju. Nie można zapominać również o alergenach, które w braku cyrkulacji powietrza niejako unoszą się w całym domu lub mieszkaniu. Ponadto działają drażniąco na układ oddechowy domowników i gości. Nie trzeba więc chyba wyjaśniać, iż nieodpowiednio zainstalowany przez dłuższy czas system wentylacji skutkować może problemami ze zdrowiem.

W pomieszczeniu szczególnym, jakim jest kuchnia, dodatkowo brak skutecznej wentylacji powoduje utrzymywanie się mniej lub bardziej przyjemnych zapachów. Powstają one w wyniku gotowania, smażenia, czy też pieczenia. Stąd poza obowiązkową kratką wentylacyjną, praktycznie zawsze montuje się specjalne okapy kuchenne, które pochłaniają parę wodną i zapachy wprost z gotowanych na płytach grzewczych potraw.

 

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Okap kuchenny AirIdea

Powyżej opisane okapy znajdą zastosowanie przede wszystkim w kuchniach domowych lub innych, w których przygotowuje się jedzenie w normalnych ilościach. Do lokali usługowych, takich jak restauracje, bary, czy też dużych stołówek, warto zainwestować w specjalne sufity wentylacyjne. Takie jak dla przykładu sufit GIF firmy Klimaoprema. System ten jest wykonany w tak zwanym systemie otwartym, w którym przestrzeń pomiędzy sufitem wentylacyjnym a zwykłym pozostaje niezabudowana. Produkt ten jest wykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej i aluminium. W związku z tym wykazuje wyjątkową trwałość na wszelkie uszkodzenia oraz łatwość w czyszczeniu.

Sufit GIF

Co ważne, sufit GIF posiada odpowiedni atest higieniczny. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, dzięki specjalnym kasetom wyciągowym, sufit jest w stanie usunąć nawet 97 % zanieczyszczeń z powietrza. Urządzenie dodatkowo usuwa nadmiar ciepła emitowany przez piece, płyty grzewcze lub piekarniki. Czyszczenie sufitu również nie należy do skomplikowanych – wystarczy zdemontować pojedyncze kasety i wymyć je w zmywarce do naczyń. Następnie zainstalować w odpowiednich miejscach i w dalszym ciągu cieszyć się z efektów pracy sufitów. Można śmiało powiedzieć, iż sufit GIF to najlepszy dostępny na rynku okap do kuchni! Dlatego też gorąco zachęcamy do kontaktu – wykwalifikowani pracownicy i doradcy firmy Klimaoprema, posiadający ponadprzeciętne doświadczenie, z przyjemnością pomogą w dobraniu odpowiednich urządzeń i podzespołów nawet do najbardziej skomplikowanych kuchni.

Podsumowując, uzasadnionym jest powtórzenie, iż zapewnienie odpowiedniej wentylacji powietrza w kuchni – zarówno domowej, jak i tej znajdującej się w restauracji – jest kluczowe. Wszelkie wady i mankamenty w działaniu tego systemu z całą pewnością ujawnią się już po paru tygodniach użytkowania. Dlatego też nie należy zwlekać – dużo łatwiej oraz taniej  jest przewidzieć sprawną cyrkulację już na etapie projektowania budynku, niż później przebudowywać całą instalację.

 

Tagi:, , , , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl