W mieszkaniu pojawiła się pleśń – co robić?

W mieszkaniu pojawiła się pleśń – co robić?

Pleśń jest grzybem strzępkowym, który ma zdolność do wyjątkowo szybkiego rozwoju w wilgotnych warunkach i średniej temperaturze wahającej się pomiędzy 20 a 35 stopniami Celsjusza. Każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż właśnie takie warunki występują najczęściej w źle wentylowanych pomieszczeniach. Z kolei brak lub nieefektywna cyrkulacja powietrza zazwyczaj jest powodowany tym, że sama instalacja została wykonana nieprawidłowo lub też kratki wentylacyjne są pozatykane.

Nie skupiając się jednak na przyczynach powstawania pleśni, ograniczając się do stwierdzenia, iż właśnie panująca wilgoć sprzyja jej rozwojowi, w niniejszym artykule przedstawione zostaną sposoby na pozbycie się pleśni już po jej wystąpieniu. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę właśnie szybki rozwój tego grzyba. Po drugie, objawy wilgoci nie zawsze są dobrze diagnozowane – wskazuje się, że szron na oknach jest wynikiem wyłącznie zimna na zewnątrz, a dużo pary wodnej w łazience po kąpieli występuje, ponieważ woda jest bardzo gorąca. Dlatego też trzeba się skupić na likwidowaniu skutku nieprawidłowej wentylacji, czyli właśnie pleśni.

Likwidacja pleśni ze ścian i sufitów

Jeżeli pleśń w domu już powstała i utrzymuje się na ścianach, sufitach lub też innych powierzchniach, co oczywiste w pierwszej kolejności trzeba jej się pozbyć. Najlepszym domowym sposobem na likwidację wykwitów, jest spryskanie zainfekowanych miejsc octem i pozostawienie na kilka godzin. Następnie wystarczy zetrzeć powierzchnię czystą i suchą ścierką. W celu zniwelowania zapachu octu, który z całą pewnością nie należy do najprzyjemniejszych, można rozcieńczyć go wodą. Istnieje również możliwość zastosowania zamiast octu wody utlenionej. W tym przypadku pleśń należy zdrapywać ze ściany lub sufitu, następnie przecierając wilgotną ściereczkę, co pozwoli usunąć resztę zarodników.

Jednocześnie poza naturalnymi, domowymi sposobami,  na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorakich preparatów. Co do zasady stosuje się je w następujący sposób: zapleśnioną powierzchnię spryskuje się danym środkiem grzybobójczym, a po odczekaniu wskazanego w ulotce czasu, przeciera się ścierką. Istotnym jest, iż w trakcie stosowania środków grzybobójczych należy wyjść z danego pomieszczenia i je porządnie przewietrzyć. Są one bowiem niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt i mogą powodować komplikacje z układem oddechowym, znacznie go podrażniając.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Sprawdzenie istniejącej wentylacji i jej modyfikacja

Z prawdopodobieństwem bliskim pewności można wskazać, że pleśń jest skutkiem wilgoci.  Ta zalega w pomieszczeniach z powodu nieprawidłowo działającej i nieskutecznej instalacji wentylacji. Co istotne, trzeba szczególnie zwracać uwagę na wietrzenie miejsc w szczególności narażonych na wilgoć, tj. kuchni, czy też łazienki. Stąd nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu zaleca się przynajmniej odkurzyć kratki wentylacyjne z zalegającego brudu i kurzu. Ponadto warto sprawdzić, czy kanały wentylacyjne są drożne. Brud skutecznie zamyka światło kanału, utrudniając nieprzerwany przepływ powietrza.

Warto również sprawdzić, czy okna wyposażone są w specjalne wywietrzniki.  Znajdują się one na górnych ramach okiennych i zazwyczaj posiadają regulację stopnia wentylacji. Pozwala to na zmniejszenie przepływu zimą, żeby zapobiec przedostawaniu się zimnego powietrza, i zwiększeniu w pozostałych porach roku. Jednocześnie jeżeli nasza instalacja nie spełnia swojej głównej roli i nie zapewnia wystarczającej cyrkulacji powietrza, wręcz koniecznym i niezbędnym jest zmodyfikowanie jej. Wystarczy wybić dodatkowe kratki wentylacyjne lub zamontować wywietrzniki w oknach – problem powinien zostać rozwiązany.

Zapobieganie powstawaniu pleśni

Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zapobiegać powstawaniu pleśni, jest właściwie banalna – wietrzyć, wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć. Zimą intensywnie, tworząc przeciągi na ok. 10 minut. Latem z kolei raczej wieczorem i w nocy, kiedy powietrze na zewnątrz ma znośną temperaturę. Wietrzenie osusza powietrze w pomieszczeniach, wobec czego niejako niweluje korzystne dla rozwoju pleśni warunki atmosferyczne. Ponadto w nowym budownictwie warto pokusić się o montaż systemu wentylacji mechanicznej, który jest najdoskonalszą obecnie instalacją zapewniającą cyrkulację powietrza. Generalnie plus jest również taki, że jedynym widocznym elementem tegoż systemu są nawiewniki szczelinowe, które obecnie są eleganckie i nowoczesne. Po drugie, nie ma potrzeby otwierania okien i drzwi w celu przewietrzenia. Wobec czego nie ma takich znacznych ubytków ciepła zimą jak w przypadku wentylacji konwencjonalnej. Warto również wspomnieć o roślinach – niektóre z nich (np. bluszcz pospolity) pochłaniają wilgoć z otaczającego je powietrza. Ponadto rośliny w każdym pomieszczeniu mogą nadać dodatkowego szyku i blasku.

Podsumowanie

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, osobiście zalecamy zastosowanie nowoczesnego systemu wentylacji mechanicznej w celu przeciwdziałania wykwitom pleśni. Warto polecić produkty firmy Airidea. W ofercie tego podmiotu znajdują się najróżniejsze rodzaje nawiewników szczelinowych, w tym gipsowych, które doskonale wpasują się do każdego pomieszczenia. Niezależnie jednak od zastosowanego systemu, zachęcamy do wentylowania pomieszczeń jak najczęściej. Pleśń jest prawdziwą zmorą i naprawdę trudnym do pokonania wrogiem. Mamy nadzieję, że niniejsza lektura pomoże rozprawić się każdemu z pleśnią i zwalczyć ją raz na zawsze!

Tagi:, , , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl