Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Zapewnienie ciągłego i nieprzerwanego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń, w których na co dzień przebywają ludzie i zwierzęta jest w zasadzie najważniejszym celem systemu wentylacji. Obecnie stosowane instalacje w zasadzie bardzo skutecznie spełniają swą funkcję. Poprawnie zlokalizowane nawiewniki szczelinowe i kratki wentylacyjne wymieniają dużą ilość powietrza w stosunkowo krótkim czasie. Niemniej trzeba mieć koniecznie na uwadze, iż w szczególności w dużych skupiskach miejskich jakość tego powietrza pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście można zakupić specjalny oczyszczacz, który na bieżąco będzie usuwał z otoczenia wszelkie szkodliwe substancje, w tym wirusy, bakterie i alergeny. Od wieków jednak wiadomo, że istnieją rośliny oczyszczające powietrze, które w naturalny sposób potrafią filtrować powietrze. Na nich właśnie skupimy się w niniejszym artykule, podając pięć ciekawych przykładów

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Skrzydłokwiat

Pierwszą rośliną, którą warto zaprezentować, jest skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum). Prezentuje się bardzo okazale, ponieważ posiada duże zielone liście. Przy czym nie jest na tyle duży, żeby trzeba było go stawiać bezpośrednio na posadzce. Jest z pewnością jedną z najskuteczniej oczyszczających powietrze roślin, przede wszystkim usuwając z niego benzen, aceton, formaldehyd i inne szkodliwe substancje. Co więcej, skrzydłokwiat ma zdolność pochłaniania zarodników grzybów i pleśni, wobec czego zapobiega ich wykwitowi na ścianach i sufitach. Zasadnym jest również zauważenie, iż roślina ta usuwa z powietrza składniki dymu papierosowego, co jest szczególnie istotne dla zdrowia. Warto również wspomnieć, iż skrzydłokwiat nie jest rośliną wymagającą szczególnej troski. Co do zasady podlewa się go 2 razy w tygodniu i nie trzeba go nawozić za pomocą specjalistycznych preparatów. Co jednak ważne, niezbyt dobrze znosi zimno, dlatego też trzeba unikać pozostawiania go na parapecie wietrzonego okna w okresie przymrozków.

Bluszcz pospolity

Bluszcz (łac. Hedera helix) jest rośliną, która praktycznie stale pojawia się w tego typu zestawieniach. Niezwykle skutecznie pochłania formaldehyd, który jest składnikiem spalin samochodowych, zaś duża powierzchnia całkowita liści (ponieważ z reguły jest ich bardzo wiele) wpływa na zdolność tej rośliny do regulacji wilgotności powietrza. Bluszcz jest w zasadzie pnączem – jeżeli znajdzie jakąkolwiek podporę, będzie się po niej wspinać ku górze. Z kolei w przypadku umiejscowienia doniczki z daleka od tego typu elementów, gałązki będą swobodnie opadać ku ziemi. Istotną cechą bluszczu jest szybki wzrost – nawet do 40 cm rocznie aż do ponad 2 metrów. Wobec tego nie ma konieczności czekania wielu długich lat na to, aż roślina osiągnie pokaźne rozmiary.

Wskazać również trzeba, że coraz większą popularnością cieszą się ściany obrośnięte roślinnością. Bluszcz będzie idealny w tym zakresie – w bardzo niedługim czasie stworzy piękną, naturalną powłokę, która dodatkowo będzie działać jak oczyszczacz powietrza. Nie należy jednak zapominać, że jest trujący. Jego spożycie powoduje zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego i nerwowego, a zawarta w nim saponina wywołuje reakcję podobną do alergii – podrażnia skórę i oczy.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Paproć

W niniejszym artykule wręcz nie sposób nie wymienić paproci, która jest równie popularna jak bluszcz i występuje w wielu domach. Jest niezwykle pożyteczna, ponieważ poza pochłanianiem formaldehydu i ksylenów, neutralizuje emitowane przez urządzenia elektryczne (komputery, telewizory) promieniowanie. Jednocześnie nie jest rośliną szczególnie trudną do uprawiania – rośnie w doniczce, może być umiejscowiona w zacienionym miejscu, nie lubi gorącego powietrza. Stąd trzeba ją systematycznie podlewać. Najciężej – co oczywiste – utrzymać ją zimą, ogrzewanie zazwyczaj przesusza powietrze. Dlatego osobiście polecamy paproć Nefropolis, która wykazuje dużą odporność na suche i gorące powietrze, co w konsekwencji ułatwia jej utrzymanie. Niezależnie od wybranego gatunku, paproć produkuje bardzo duże ilości tlenu, a przy tym zapewnia elegancki wygląd pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Rośliny oczyszczające powietrze – podsumowanie

Na zakończenie warto zauważyć, iż posiadanie i utrzymanie roślin zielonych w domu nie tylko powoduje oczyszczenie otaczającego powietrza. Istotny jest również aspekt czysto estetyczny – wiele wymienionych gatunków po prostu atrakcyjnie wygląda, ożywiając tym samym wnętrza domów i mieszkań. Dlatego też nie warto zwlekać i już dziś udać się do sklepu w celu nabycia paru doniczek wymarzonej rośliny! Niemniej nadal trzeba pamiętać, że za wentylację, a przez to również oczyszczanie powietrza z wszelkich toksyn, ma odpowiadając przede wszystkim system wentylacyjny. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Airidea. Znajdują się tam wszelkie niezbędne elementy instalacji cyrkulacji powietrza, między innymi  nawiewniki szczelinowe, nawiewniki gipsowe oraz kratki wentylacyjne.

Tagi:, , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl