Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Domowe sposoby na pozbycie się pleśni

Z całą pewnością można stwierdzić, że niezwykle wiele osób, przynajmniej raz w życiu, miało problem z usunięciem pleśni. Jest to niezwykle trudny, odporny na konwencjonalne środki czystości przeciwnik. Znacznie lepiej zapobiegać jej powstawaniu, niż później – jak już się uwidoczni – próbować ją zwalczać. Co prawda istnieją przypadki, w których zakwit pleśni jest zjawiskiem jak najbardziej pożądanym. Przyjmijmy jednak, iż – wyłączając smakoszy i koneserów co do zasady wystąpienie tego grzyba nie jest powodem do radości.

Domowe sposoby na pozbycie się pleśni

Pleśń jest niczym innym, jak grzybem, a konkretnie tzw. grzybem strzępkowym. Celem wyjaśnienia, czym jest ten organizm, nie sposób nie porównać go do wykorzystywanych na co dzień w kuchni drożdży. Co ciekawe, odróżnia ją od nich fakt, iż są one grzybami jednokomórkowymi, natomiast pleśń jest organizmem wielokomórkowym. Pleśń jest pojęciem szerokim – generalnie występuje wiele rodzajów tego grzyba, między innymi Cladosporium, Penicillum, czy też Alternaria. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, najczęściej mamy do czynienia z Stachybotrys chartarum, który występuje pod postacią czarnych, nieestetycznych plam. Pleśń tworzy nitkowate lub rozgałęzione strzępki, które przerastają powierzchnię, na której rosną. Zdecydowana większość gatunków tych grzybów jest tzw. mezofilami (optymalna temperatura wynosi od 20 do 35 stopni Celsjusza). Istotne jest również, że większość rodzajów pleśni należy do grupy tzw. oligotrofów, czyli organizmów, które mogą się rozwijać nawet na podłożu, na którym jest niewiele substancji odżywczych.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Grzyby i pleśń w domu

Grzyby strzępkowe występują w zasadzie wszędzie w glebie, wodzie i praktycznie na wszystkich materiałach organicznych. Ich zarodniki znajdują się w otaczającym nas powietrzu. Interesująca nas pleśń, która występuje w domach i budynkach, powstaje przede wszystkim w warunkach dużej wilgotności powietrza lub danej powierzchni. Wystarczy niewiele osadzającej się na ścianach lub sufitach wody, aby – w połączeniu z pokojową temperaturą powietrza – w oka mgnieniu dana powierzchnia zakwitła czarną, nieestetyczną pleśnią. Trzeba pamiętać, iż wilgoć powodowana jest przede wszystkim przez niesprawny lub wadliwie zaprojektowany system wentylacji powietrza.

Pleśń jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt. Oddychanie powietrzem, w którym znajdują się grzyby strzępkowe, powoduje przede wszystkim liczne alergie. Może również powodować między innymi astmę oskrzelową lub zapalenie pęcherzyków płucnych. Naukowcy udowodnili również, że pleśń przejawia działanie kancerogenne i neurotoksyczne, co oznacza, że może powodować zachorowania na nowotwory. Dlatego też pleśń jest tak poważnym problemem, z którym trzeba jak najszybciej uporać.

Najlepsze sposoby na pozbycie się pleśni

Najskuteczniejszym domowym sposobem na pleśń, przeciwdziałającym jej powstawaniu, jest po prostu zadbanie o skuteczną wentylację powietrza. Trzeba więc jak najczęściej wietrzyć wszystkie pomieszczenia, a w szczególności te, które najbardziej narażone są na wilgoć, czyli na przykład kuchnie oraz łazienki. Po drugie, należy dbać o kratki wentylacyjne i nie pozwalać na ich zabrudzenie – brud osadzający się na kratkach, znacząco zmniejsza powierzchnię kanału wentylacyjnego, przez który świeże, suche powietrze dostaje się do pomieszczeń. Stąd przynajmniej raz w tygodniu warto pokusić się o odkurzenie kratek wentylacyjnych. Jeżeli mimo to dojdzie do zakwitu pleśni na ścianach lub sufitach, należy spryskać zabrudzone miejsca octem i pozostawić na kilka godzin. Następnie wystarczy zetrzeć suchą i czystą ściereczką. Chcąc zniwelować zapach octu, można do roztworu dolać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub rozcieńczyć go wodą. Drugim sposobem, który warto przywołać, jest spryskanie pokrytych pleśnią powierzchni wodą utlenioną. Po jakimś czasie należy zdrapać grzyba z powierzchni i przetrzeć ją wilgotną ściereczką, usuwając resztę zarodników. Skuteczną metodą jest również przygotowanie roztworu z wody utlenionej z octem oraz sodą do pieczenia. Również i w tym przypadku zagrzybioną powierzchnię wystarczy spryskać, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Systemy wentylacyjne a zapobieganie powstawaniu pleśni

Zgodnie z zasadą, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto zastanowić się nad usprawnieniem systemu wentylacji powietrza. Obecnie w ofercie firmy Klimaoprema znajduje się ogromna ilość nawiewników – m.in. nawiewników sufitowych, szczelinowych, podłogowych, czy też gipsowych – które wprost idealnie wpasują się do wystroju danego wnętrza, a przede wszystkim zapewnią skuteczną i efektywną cyrkulację powietrza. Co więcej, powyższe elementy można dopasować do swoich upodobań, wybierając kolor, rozmiar, a nawet ich kształt. System wentylacji jest bowiem z pewnością jednym z najważniejszych w domu. Dlatego też gorąco zachęcamy do kontaktu – pracownicy Klimaoprema z pewnością pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do nawet najbardziej skomplikowanego projektu.

Podsumowując, istnieją skuteczne sposoby na usunięcie pleśni, które zostały potwierdzone badaniami. Trzeba jednak pamiętać, iż wykwit grzyba stanowi zjawisko niepożądane i z pewnością ma miejsce z powodu złej wentylacji. Dlatego warto zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza, aby uniknąć namnażaniu się pleśni w domu.

 

Tagi:, , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl