Temperatura w domu, a jakość powietrza

Powszechnie znanym jest fakt, że w naszym klimacie – wilgotnym kontynentalnym – wahania temperatury w ciągu roku potrafią być znaczne. Co jednak istotniejsze i bardziej dotkliwe w skutkach, nawet dobowe wahania są obiektywnie wysokie – nawet w okresie letnim, może dojść do zbliżenia się temperatury w nocy do poziomu 0 stopni Celsjusza. Głównie z tego powodu, generalnie trudno jest utrzymać stałą temperaturę w domu, czy też mieszkaniu. W okresie lata, w związku z przeważającymi upałami na zewnątrz, również i w pomieszczeniach temperatura szybuje wysoko w górę. Nie inaczej zresztą jest zimą, gdy w obawie przed zimnem, zazwyczaj ustawia się ogrzewanie na wyrost. W niniejszym artykule wskażemy jaka jest prawidłowa temperatura powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i jaki ma wpływ na samopoczucie i przede wszystkim zdrowie domowników.

Jaka powinna być temperatura w domu?

Niestety odpowiedź na pytanie, jaka temperatura w domu jest najbardziej właściwa, nie jest takie proste. Na pomoc przychodzi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie  warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. Przyjmuje się, że praktycznie w każdym pomieszczeniu jest ona inna. Wskazać trzeba, że w pokojach dziennych, czy też salonach, temperatura powinna oscylować w granicach 20 stopni Celsjusza. Z kolei w miejscach, gdzie  rozbierają się ludzie, czyli przykładowo w łazienkach – 24 stopni Celsjusza. Na tym kończy się regulacja prawna. Przyjmuje się, że prawidłowa temperatura w całym mieszkaniu wynosi pomiędzy 21 a 22 stopniami Celsjusza, zaś w sypialniach ponoć najlepszy sen gwarantuje temperatura nieco poniżej 20 stopni – 18 lub 19. W łazienkach musi być nieco cieplej – około 24-25 stopni Celsjusza. Można śmiało powiedzieć, że powyżej wymienione to optymalna temperatura w domu.

Wpływ temperatury na zdrowie domowników

Przechodząc do wskazania, jaki wpływ ma odpowiednia temperatura na zdrowie domowników, rozpocząć należy od stwierdzenia, że przede wszystkim utrzymanie jej na właściwym poziomie pozwala na jednoczesne utrzymanie poziomu wilgotności powietrza wynoszącego około 40-60%. W przypadku wyższej temperatury, powietrze jest bardziej wysuszane, zaś przy niższej, ten poziom może spaść. Powszechnie przyjmuje się, że właśnie 40% wilgotności powietrza jest najzdrowsze dla ludzi i zwierząt. Nie dochodzi wtedy do wysuszania śluzówek dróg oddechowych i każda przebywająca w takim pomieszczeniu osoba czuje się bardziej rześko i komfortowo. Jednocześnie znacznie zmniejsza się ryzyko wykwitu pleśni na ścianach i sufitach, ponieważ wręcz uwielbiają one bardziej wilgotne miejsca. Nie należy zapominać, iż zazwyczaj szkodliwe drobnoustroje, takie jak bakterie, czy też wirusy są ciepłolubne i do rozwoju potrzebują odpowiedniej temperatury. Stąd utrzymywanie jej na względnie nie wysokim poziomie ograniczy ich namnażanie, co pozytywnie wpłynie na zdrowie domowników.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Jak utrzymać optymalną temperaturę powietrza?

W celu utrzymania stałej i niezmiennej temperatury powietrza w całym domu, koniecznym jest wykonywanie paru czynności w zależności od pory roku. Latem koniecznym jest roztropne wentylowanie wszystkich pomieszczeń. Najlepiej wieczorem lub w nocy, gdy temperatura na zewnątrz jest już znacznie niższa niż w ciągu dnia. Jednocześnie warto zainwestować w instalację klimatyzacji, która niejako samodzielnie powinna w tym gorącym okresie regulować temperaturę. W okresie zimy z kolei, pod żadnym pozorem nie należy grzać za mocno.  Po to są termoregulatory przy grzejnikach, żeby nimi na bieżąco sterować. Jednocześnie warto wietrzyć mieszkanie przynajmniej raz na parę dni. Świeże powietrze lepiej przenosi ciepło, a jednocześnie można się w ten sposób pozbyć wielu szkodliwych drobnoustrojów. W okresie zimy warto również na bieżąco nawilżać powietrze, choćby poprzez nałożenie wilgotnych ręczników na ciepłe kaloryfery.

Powszechnie stosowane systemy ogrzewania centralnego mają skłonności do nadmiernego wysuszania powietrza. Kluczowym dla utrzymania optymalnej temperatury niezależnie od pory roku jest skuteczny i efektywny system wentylacji pomieszczeń. Zapewnia on stałą wymianę dużych ilości powietrza, usuwając to zużyte i zastępując świeżym z zewnątrz budynku. Zauważyć należy, że w ofercie AirIdea znajduje się ogrom najróżniejszych elementów systemu cyrkulacji, w tym nawiewniki szczelinowe i kratki wentylacyjne. Z pewnością każdy wybierze odpowiednie produkty do własnych potrzeb. Reasumując, optymalna temperatura w domu jest w dużej mierze zależna od wentylacji, dlatego tenże system jest tak istotny i ważny.

Podsumowanie

W celu podsumowania, przypomnieć trzeba, że właściwa temperatura w domu to około 21-22 stopnie w salonie, kuchni i przedpokoju. 18-19 w sypialniach i 24-25 w łazienkach. Utrzymanie jej gwarantuje lepsze zdrowie i samopoczucie domowników. Warto pamiętać, że żeby zachować optymalny poziom grzania, nie tylko trzeba skutecznie regulować kaloryfery i wietrzyć pomieszczenia. Wręcz kluczowym jest zapewnienie dobrze działającej wentylacji pomieszczeń, która stale wymieniając powietrze, niejako ułatwia jego ogrzanie zimą i schładza wnętrza domu latem.

Tagi:, , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl