Wentylacja w łazience – dlaczego jest konieczna?

Zapewnienie skutecznej i efektywnej cyrkulacji powietrza w budynkach mieszkalnych jest niezwykle ważne. Brak wentylacji prowadzi do wykwitów pleśni na ścianach i sufitach. Powoduje szybki rozwój wirusów i baterii oraz generalnie pogarsza samopoczucie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Obecnie stosowane systemy wentylacyjne umożliwiają sprawną wymianę powietrza. Jednocześnie zapobiegają występowaniu wyżej wymienionych niedogodności. W szczególności – co jest powszechnie wiadome – wentylacja jest niezbędna w miejscach wyjątkowo narażonych na wilgoć. Czyli zwłaszcza w kuchniach i łazienkach.  Dlatego też w niniejszym artykule postaramy się wskazać, dlaczego wentylacja w łazience jest konieczna.

Wentylowanie pomieszczeń narażonych na wilgoć

Samo pojawianie się wilgoci w powyższych miejscach jest powodowane niejako ich przeznaczeniem i czynnościami, które się w nich wykonuje. W kuchni gotuje się potrawy, zaś sam proces generuje ciepło oraz dużą ilość pary wodnej. Woda w stanie lotnym również występuje we wzmożonej ilości w łazience, choćby po kąpieli lub korzystania z prysznica. Trzeba pamiętać, że pomieszczenia, w których notorycznie dochodzi do zalegania wilgoci i co gorsza jej osadzaniu się na powierzchniach, są zagrożone szybkim rozwojem pleśni i grzybów,. Te z kolei są niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Nadmiar wody i ciepło generalnie stanowią świetne środowisko do rozwoju mikroorganizmów.  Trzeba pamiętać, że po ich powstaniu, bardzo ciężko je usunąć. Dlatego też dużo łatwiej i – co istotne – taniej, zapobiegać zaleganiu wilgoci, niż następczo podejmować próby usuwania jej skutków.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Systemy wentylacyjne stosowane w łazienkach

Istniejące już od lat budynki zazwyczaj wyposażone są w tak zwaną wentylację grawitacyjną. Składa się ona z kanałów wentylacyjnych znajdujących się kominach oraz kratek wentylacyjnych. Niewidocznym, acz nader ważnym i istotnym elementem są okna, które w żadnym wypadku nie mogą być w pełni szczelne oraz podcięcia lub otwory w drzwiach. W obecnych czasach generalnie w każdym wypadku nowobudowane budynki wyposażone są w system wentylacji mechanicznej. Polega on na tym, że do każdego pomieszczenia doprowadza się rury wentylacyjne w ten sposób, że koniec wszystkich wyprowadzony jest ponad dach.

Do pomieszczeń takich jak sypialnie, pokoje etc. doprowadza się tylko rurę wdmuchującą powietrze do wewnątrz, natomiast w przypadku łazienek i kuchni, które są szczególnie narażone na wilgoć, umieszcza się w nich zarówno nawiew, jak i wywiew. System ten umożliwia stałą wentylację bez konieczności otwierania okien lub drzwi. Powoduje to, że nie występują tak wysokie straty ciepła, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. W celu odpowiedzi na proste pytanie, jaka wentylacja do łazienki, oczywistym jest wskazanie, że mechaniczna.

Nawiewniki i kratki wentylacyjne w łazience

Wentylacja w łazience powinna przede wszystkim spełniać swoją funkcję i to niezależnie od faktu, czy zastosowano system grawitacyjny, czy też mechaniczny. Jednocześnie nie warto umniejszać roli aspektowi czysto estetycznemu, który również jest bardzo ważny. Dlatego też w dzisiejszych jest praktycznie nieograniczony wybór zarówno nawiewników, jak i kratek wentylacyjnych. Można wybrać elementy systemów cyrkulacyjnych w praktycznie każdym kolorze, kształcie oraz rozmiarze. W ten sposób z pewnością można wybrać takie produkty, które będą cieszyć oko mieszkańców i zadowolą każdego. W szczególności zachęcamy do kontaktu z firmą AirIDEA. Mamy w swojej ofercie wiele produktów do wentylacji – są to najwyższej jakości elementy, które posłużą na długie lata.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Wentylacja w łazience – podsumowanie

W celu podsumowania powyższego artykułu, wskazać należy, że zapewnienie skutecznej wentylacji w łazience jest niezwykle ważne. Pomaga zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów, których następcze usunięcie jest nie lada problemem. Dodać trzeba, że w obecnych czasach kratka lub nawiewnik do łazienki nie muszą być brzydkie i nieeleganckie – wybór jest przeogromny. Dlatego jeszcze raz zachęcamy do kontaktu – nasi pracownicy pomogą dokonać każdemu właściwego i trafnego wyboru!

Tagi:, , , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl