Wentylacja w szpitalu – znaczenie i przegląd najlepszych systemów wentylacyjnych

Wentylacja w szpitalu – jak to wygląda? Zacznijmy od początku. System wentylacji jest z pewnością jednym z najważniejszych zapewne w każdym budynku. Zarówno budynku o przeznaczeniu mieszkalnym, jak i użyteczności publicznej. Jak na przykład w galerii handlowej, muzeum, czy też w szpitalu. Prawidłowa i skuteczna cyrkulacja powietrza umożliwia usuwanie na bieżąco wszelkich zanieczyszczeń. Głównie mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia, takich jak bakterie, wirusy, czy też grzyby.

Znaczenie odpowiedniej wentylacji

W pełni uzasadnioną będzie teza, iż świeże i czyste powietrze sprawia, że czujemy się lepiej.  W razie przeziębienia lub poważniejszych schorzeń i chorób, szybciej dochodzimy do pełnej sprawności. Dlatego też zapewnienie nieprzerwanego dostępu do czystego powietrza powinno być szczególnie istotne w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia. Niniejszy artykuł poświęcamy tematyce wentylacji w tych instytucjach ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia prawidłowego i skutecznie działającego systemu cyrkulacji powietrza oraz przeglądu najlepszych systemów wentylacyjnych. 

 

Skuteczna wentylacja w pomieszczeniach

W pierwszej kolejności koniecznym jest rozwinięcie poruszonego we wstępie zagadnienia znaczenia skutecznej wentylacji powietrza w budynkach. Poza wskazanym uprzednio wpływem systemu cyrkulacji na usuwanie z otaczającego nas powietrza szkodliwych mikrocząsteczek, warto również mieć na uwadze, iż w nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach niezwykle często występuje poważny problem z za wysokim poziomem wilgoci. Ta z kolei osadza się na ścianach i sufitach, powodując, że są stale mokre. Takie podłoże jest wprost idealne do rozwoju dla grzybów, które tworzą charakterystyczne wykwity, zazwyczaj koloru czarnego. Kto raz miał problem z grzybami na ścianach, ten doskonale zdaje sobie sprawę, ile czasu i energii trzeba włożyć, żeby się ich pozbyć. Dodatkowo istotnym jest fakt, że grzyby rozwijające się na ścianach i sufitach, należą do grupy wyjątkowo inwazyjnych pleśni.  Te z kolei ponadto przejawiają działanie kancerogenne, co oznacza, iż sprzyjają wystąpieniu nowotworów. Dlatego też naprawdę warto zadbać o efektywną wymianę zalegającego powietrza na czyste i świeże w każdym budynku. Nie do pomyślenia byłoby jednak, gdyby właśnie w miejscu, gdzie ludzie się leczą i dochodzą do siebie, wentylacja działała nieprawidłowo.

 

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

 

Wentylacja w szpitalu

W następnej kolejności przedstawimy, jakie rodzaje wentylacji są zazwyczaj montowane w szpitalach. Generalnie w obecnych czasach praktycznie nie spotykamy, ażeby w tych budynkach szpitalnych, które możemy uznać za nowo wybudowane, istniało stare rozwiązanie w postaci systemu wentylacji grawitacyjnej. Składa się on z kominów wentylacyjnych, przez które powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz za pomocą kratek.

Kratki te albo są wyposażone w elektryczne wentylatory, albo wykorzystują zjawiska fizyczne takie jak różnicę ciśnień do usunięcia powietrza z pomieszczeń. Oczywiście w tym wypadku bezproblemowo można wywietrzyć pomieszczenia również poprzez otwarcie okien. To rozwiązanie może jednak okazać się nieakceptowalne w szpitalach. Jak wiadomo otwieranie okien może powodować przeciągi, które mogą być szkodliwe dla zdrowia chorych oraz personelu. Ponadto nie należy zapominać o gigantycznych stratach ciepła w sezonie zimowym, które uchodzi przez otwarte okna, co powoduje również straty finansowe dla jednostki.

System wentylacji mechanicznej

Obecnie najbardziej aktualnym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej. Składa się on z kanałów wentylacyjnych, czyli rur rozprowadzonych do każdego pomieszczenia. W zależności od ryzyka wystąpienia wzmożonej wilgotności powietrza, przyjmuje się, iż do pomieszczeń sypialnych doprowadza się wyłącznie rury wywiewowe. Natomiast tam, gdzie jest to niezbędne – doprowadza się zarówno rury wywiewowe, jak i nawiewowe. Końce rur wyprowadzamy ponad budynek, a z drugiej strony, do poszczególnych pomieszczeń powietrze doprowadza się za pomocą nawiewników. Pozwala to na zapewnienie skutecznej cyrkulacji powietrza w budynku bez konieczności otwierania okien.

 

Wentylacja w szpitalu – produkty AirIdea

Przechodząc do ostatniej części rozważań, należy zaznaczyć, że firma AirIDEA posiada w swojej ofercie naprawdę szeroki wybór wszelkich elementów wentylacyjnych. Są one niezbędne do zapewnienia prawidłowego i skutecznego działania wentylacji. Nawet w takich budynkach jak szpitale lub inne jednostki systemu ochrony zdrowia. W szczególności koniecznym jest zwrócenie uwagi na kratki perforowane, które doskonale nadadzą się do praktycznie każdego szpitalnego pomieszczenia. Wykonane są z wysokiej jakości perforowanej blachy stalowej. Zapewnia ona niespotykaną wręcz wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Poza tym warto przyjrzeć się szerokiemu wyborowi specjalistycznych nawiewników, na przykład szczelinowych, sufitowych, czy też podłogowych.

Poza możliwością wyboru koloru, wzoru oraz kształtu powyższych elementów, trzeba mieć również na uwadze, iż każdy umożliwia praktycznie dowolne ustawienie strumienia wdmuchiwanego do pomieszczenia powietrza. Dzięki temu można tak go ustawić, aby nie wiał bezpośrednio na np. chorą osobę. Co oczywiste, można również ustawić samą moc nawiewu. Dlatego też gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu. Pracownicy firmy KlimaOprema na pewno pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania, nawet do takiego wymagającego budynku, jakim jest szpital.

Podsumowując, z całą pewnością trzeba zrobić wszystko, aby chorym leczącym się w szpitalach zapewnić odpowiednią dawkę czystego, ożywczego powietrza. Prawdziwą jest bowiem teza, że powietrze – tak jak zimna woda – może dodać zdrowia. Dodatkowo należy przeciwdziałać powstawaniu grzybów na ścianach. Szczególnie właśnie w szpitalach, gdzie wystąpienie tego typu mikroorganizmów może znacząco pogorszyć rokowania co do powrotu do pełni zdrowia osób tam przebywających.

Tagi:, , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl