Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Wentylacja dawniej i dziś

Branża budowlana rozwija się w niewyobrażalnym tempie. Praktycznie każdego dnia zastosowanie znajduje nowa technologia, usprawniająca działanie danych instalacji. Podobnie jest z systemami wentylacyjnymi. Ich ciągła ewolucja i wprowadzenie nowych, nieznanych wcześniej pomysłów, powoduje, iż obecne systemy wentylacyjne są znacznie skuteczniejsze i mniej awaryjne od swoich poprzedników. Jest to niezwykle pozytywne zjawisko. Z racji na spełniane funkcje, wentylacja bez wątpienia jest jednym z najważniejszych systemów w każdym domu oraz budynku użyteczności publicznej. W niniejszym artykule przedstawimy, w jaki sposób wykonywano instalacje wentylacyjne uprzednio, a jak wyglądają w obecnych czasach.

Wentylacja kiedyś

Jeszcze parędziesiąt lat temu, systemy wentylacyjne opierały się głównie na wymianie powietrza przez nieszczelne okna oraz kominy wentylacyjne montowane w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć. Przykładami takich pomieszczeń są łazienki, czy też kuchnie. System ten nazywany był grawitacyjnym, ponieważ jego działanie polegało na wpychaniu i wypychaniu powietrza na zasadzie grawitacji. Powyższe rozwiązanie nadal może być stosowane, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, iż generuje wiele niedogodnień. W pierwszej kolejności trzeba zauważyć, że każda nieszczelność budynku wiąże się ze znaczną stratą ciepła. W związku z tym wzrosną koszty ogrzewania, szczególnie w okresie zimowym. Ponadto warto wskazać, że brak skutecznej i efektywnej wentylacji w pomieszczeniach narażonych na wzmożoną wilgoć, takich jak łazienki, czy też kuchnie, sprzyja rozwojowi grzybów na ścianach. Ponadto, nie pozwala na bieżące eliminowanie wszelkich organizmów chorobotwórczych z powietrza (bakterii, wirusów, alergenów, etc.).

 

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Wentylacja dziś

Obecne trendy w branży budowlanej preferują system wentylacji tzw. mechanicznej. Zakłada ona, iż w każdym pomieszczeniu znajdować musi się nawiewnik, natomiast w pomieszczeniach, w których zazwyczaj jest wilgoć, również wywiewnik. Nawiewniki i wywiewniki połączone są ze sobą rurami ukrytymi w ścianach lub przestrzeniach międzystropowych. Z kolei końce rur wyprowadzone są poza budynek. Umożliwia to efektywną wymianę powietrza w całym budynku, bez konieczności otwierania lub rozszczelniania okien. Takie rozwiązanie uznać należy za niezwykle ekologiczne. Przy bieżących cenach ogrzewania, jakiekolwiek miejsce, przez które nagrzane powietrze ucieka na zewnątrz, uznać należy za realną stratę finansową.

Nawiewniki i kratki wentylacyjne

Obecnie nawiewniki i wywiewniki są dostępne w praktycznie niezliczonej ilości dostępnych wzorów, kolorów oraz faktur. Jest również możliwym dowolne umiejscowienie elementów systemu wentylacji. Dostępne są zarówno kratki wentylacyjne, w tym kratka podłogowa (przewidziane w szczególności do budynków użyteczności publicznej) i kratka perforowana, jak i nawiewniki, w tym nawiewniki szczelinowe, które montowane są na ścianach lub sufitach, nawiewniki wirowe, nawiewniki sufitowe i nawiewniki wyporowe. Ponadto można również zastosować nawiewniki gipsowe, które doskonale komponują się praktycznie z każdym rodzajem wykończenia ścian i sufitów. Obecnie stosowane elementy są również niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na brud i (jeżeli są wykonane z metalu) korozję. W ofercie firmy Klimaoprema znajdują się praktycznie wszelkie obecnie dostępne produkty – elementy systemów wentylacji. Dlatego też gorąco zapraszamy do kontaktu. Z pewnością nasz wykwalifikowany i doświadczony personel pomoże wybrać odpowiednie rozwiązanie dla każdej, nawet najbardziej wymagającej inwestycji.

Wentylacja mechaniczna

Warto również zaznaczyć, iż wentylacja mechaniczna znajdzie zastosowanie również w pomieszczeniach szczególnie narażonych na niekorzystne warunki i wymagających sterylności. System ten można wykorzystać między innymi w lokalach gastronomicznych, galeriach handlowych oraz np. szpitalach i placówkach służby zdrowia. Wykorzystanie w tak specjalistycznych obiektach dodatkowo potwierdza, że wentylacja mechaniczna doskonale spełnia swoją funkcję. To tym bardziej powinno zachęcać potencjalnych użytkowników do zamontowania jej w swoich domach.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Podsumowując, wentylacja mechaniczna jest dużo skuteczniejsza od swojego poprzednika – wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowo zapewnia dużo skuteczniejszą wymianę powietrza w pomieszczeniach bez konieczności otwierania okien lub drzwi. Skutkuje to wieloma korzyściami. Na przykład obniżenie kosztów ogrzewania, a co istotniejsze – bieżącym wyrzucaniem wszelkich bakterii, wirusów i alergenów z pomieszczeń mieszkalnych. Serdecznie zapraszamy więc do kontaktu z firmą Klimaoprema, która pomoże dobrać odpowiednie elementy do systemu wentylacji mechanicznej zasadniczo do każdej inwestycji. Nawet tej wymagającej szczególnych, niekonwencjonalnych rozwiązań!

Tagi:, , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl