Wietrzenie pomieszczeń zimą a latem

Wstęp

Zapewnienie skutecznej i efektywnej cyrkulacji powietrza w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych jest z całą pewnością jedną z najważniejszych kwestii dla każdego inwestora i przede wszystkim mieszkańca. Niezależnie jaki system wentylacji zostanie zastosowany w budynku, jeżeli będzie dobrze i sprawnie wymieniał zużyte, zastane powietrze na świeże i czyste, będzie zapobiegał utrzymywaniu się wilgoci, która w skrajnych przypadkach powoduje wykwit chorobotwórczych grzybów na ścianach i sufitach. Ponadto każdy doskonale wie, że cyrkulacja powietrza pomaga również je oczyścić z bakterii i wirusów wydychanych przez ludzi. Generalnie jeżeli cały system działa prawidłowo, pora roku jest w zasadzie bez znaczenia – są jednak pewne różnice w sytuacji dużego wahania temperatur na zewnątrz. Dlatego też niniejszym artykule przedstawimy, w jaki sposób wentylować pomieszczenia domowe latem, a jak robić to w okresie zimy.

Wietrzenie pomieszczeń – wentylacja pomieszczeń latem

Nie jest tajemnicą, że latem zazwyczaj jest gorąco i wręcz parno. Temperatura wewnątrz pomieszczeń przy braku zamontowanej klimatyzacji, może osiągać poziom powyżej 25 stopni Celsjusza. To z pewnością nie jest komfortowe dla przebywających tam ludzi i zwierząt. Dlatego też latem należy wietrzyć pomieszczenie. Tak, aby nadmiar ciepłego powietrza z zewnątrz nie przedostał się do wewnątrz. Przyjmuje się, że w okresie od czerwca do września, należy stosować tak zwane wietrzenie intensywne. Trzeba otworzyć wszystkie okna, a nawet drzwi (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne), żeby wywołać mały przeciąg, który w mgnieniu oka wywietrzy całe mieszkanie. W ten sposób w ciągu dosłownie kilku minut można wymienić praktycznie całe powietrze znajdujące się wewnątrz. Nie mniej istotna od sposobu wentylacji, jest również jej pora. Co oczywiste, trzeba unikać otwierania okien w ciągu dnia, kiedy generalnie na dworze jest gorąco.

Dużo korzystniej wywietrzyć dom wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy na zewnątrz panuje dużo korzystniejsza aura i niższa temperatura. Jeżeli jednak nie chcemy tworzyć przeciągów, można rozważyć pozostawienie otwartych okien na całą noc. Zamknąć je trzeba koniecznie wczesnym rankiem, kiedy powietrze na dworze jeszcze się nie nagrzeje. Trzeba również pamiętać, że w okresie letnim odnotowuje się dużo wyższą aktywność wszelkich owadów, w szczególności komarów. W celu przeciwdziałania ich przenikaniu do wewnątrz pomieszczeń, warto zastosować moskitiery okienne.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Wietrzenie pomieszczeń – wentylacja pomieszczeń zimą

Zimą z kolei wietrzenie jest nieco bardziej skomplikowane. Przede wszystkim na wstępie warto wskazać, że brak wentylacji bardzo szybko spowoduje skraplanie się wody. Najpierw na dolnych partiach okien, a następnie na ścianach i suficie. Jest to powodowane dużą różnicą temperatur. Co najważniejsze, przed jakimkolwiek rozszczelnieniem okien, koniecznie trzeba zakręcić zawory kaloryferów lub w przypadku ogrzewania podłogowego, zmniejszyć temperaturę grzania. Uchroni nas to przed niepotrzebnym uciekaniem ogrzanego powietrza na zewnątrz. W dłuższej perspektywie czasowej ten trik pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, którą w przeciwnym razie wydalibyśmy na opał.

Jednocześnie nie warto po wywietrzeniu domu odkręcać kaloryferów na maksymalny poziom grzania – wystarczy wrócić do poprzednich ustawień. W okresie zimowym wystarczy otworzyć okna na maksymalnie 10 minut. Powietrze zostanie w tym czasie wymienione na świeże, a jednocześnie wnętrze się nie wyziębi. Co oczywiste, jak najczęściej trzeba wietrzyć pomieszczenia w szczególności narażone na działanie wilgoci, czyli najczęściej kuchnię i łazienkę. Mimo że w dzisiejszym budownictwie dominuje w miarę skuteczny system wentylacji grawitacyjnej… z pewnością przy stale utrzymującej się temperaturze na poziomie 0 stopni Celsjusza, nie będzie on wystarczająco efektywny.

Podsumowanie

Jak przedstawiono w powyższych rozważaniach, wietrzenie może wydawać się skomplikowane. Nie jest jednak w praktyce trudne. Trzeba jednocześnie zauważyć, że problem z zaleganiem zużytego powietrza w mieszkaniu, a więc również wilgoci, praktycznie nie występuje w przypadku zastosowania systemu wentylacji mechanicznej. Stanowiące jej widoczne elementy nawiewniki szczelinowe, w tym nawiewniki gipsowe, zapewniają skuteczną cyrkulację powietrza bez względu na porę roku. W budynkach wyposażonych w ten system wręcz nie wskazane jest otwieranie okien. Samo przez się stanowi to gwarancję skutecznego i długiego działania. Jedynym koniecznym zabiegiem jest utrzymywanie drożności nawiewników. Kratka wentylacyjna, w celu sprawnego działania, nie może być oblepiona kurzem i brudem. Mamy głęboką nadzieję, że po przeczytaniu niniejszego artykułu zarówno wentylacja w zimie, jak i latem, nie będzie stanowić żadnego problemu!

Tagi:, , , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl