Kwiaty a wilgoć w domu

Wilgoć w domu

Utrzymywanie właściwego poziomu wilgotności powietrza jest bardzo ważne w każdym domu oraz mieszkaniu. W przypadku zbyt dużego przesuszenia, szybko dadzą o sobie znać drogi oddechowe. Za suche powietrze negatywnie wpływa na układ oddechowy, co może przejawiać się uporczywym kaszlem i bólem gardła, a także kłopotami z zatokami. Z kolei zbyt wysoki poziom wilgoci sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia pleśni na ścianach i sufitach. Poza tym powoduje szybki rozwój wirusów i bakterii. Dlatego też niezbędnie ważne jest zadbanie o prawidłową i skuteczną wentylację pomieszczeń, która utrzymuje poziom wilgotności na właściwym poziomie. Pozwala też uniknąć uciążliwego problemu, jakim jest wilgoć w domu.

Jak rośliny w domu wpływają na wilgotność powietrza?

Rośliny są naturalnym pochłaniaczem wilgoci i to ta funkcja jest dla nas istotna z perspektywy niniejszego artykułu. Kwiaty doniczkowe co do zasady potrzebują do rozwoju wody i dwutlenku węgla. Oczywistym jest, że trzeba je podlewać, jednak są one wstanie również pobierać H2O z otaczającego je powietrza, czym skutecznie i efektywnie usuwają nadmiar wilgoci z pomieszczeń. Przykładowo można wskazać trzy rośliny, które najlepiej pochłaniają nadmiar wody. Pierwszy jest skrzydłokwiat – jest to roślina, która wręcz uwielbia wilgoć. Należy ją obficie nawadniać i dbać o to, żeby podłoże było stale wilgotne. Jednocześnie dzięki dużej powierzchni całkowitej liści, świetnie zbiera wodę z otaczającego powietrza.

W następnej kolejności koniecznym jest wskazanie bluszczu, który najczęściej jest umieszczany w doniczkach wiszących. Podobnie jak poprzednio wskazana roślina, bluszcz ma dużo liści, które pochłaniają nadmiar wilgoci. Ostatnią godną polecenia rośliną jest paproć, która prawdopodobnie najlepiej z wymienionych reguluje poziom wilgoci powietrza. Po drugie, nie jest aż tak rozłożysta jak pozostałe. W związku z tym z pewnością zmieści się również w niedużych pomieszczeniach.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Zalety i wady roślin w domu

W następnej kolejności wypada wymienić kilka plusów oraz minusów żywych kwiatów w domu. Zacząć należy od aspektu estetycznego – rośliny dosłownie ożywiają wnętrze, tworząc przytulną aurę. Same w sobie mogą stanowić element wykończenia wnętrza. Wyjątkowo efektownie prezentują się między innymi wysokie palmy w doniczkach. Jako drugą zaletę roślin wskazać trzeba ich zdolność do regulowania i czyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Przede wszystkim – jak już wspomniano – pochłaniają nadmiar wilgoci.

Ponadto niektóre rośliny oczyszczają powietrze z toksyn. Przykładowo wymienić należy wspomniany już wcześniej bluszcz, figowiec benjamina, dracenę, czy też skrzydłokwiat. Po trzecie, jak powszechnie wiadomo, rośliny produkują tlen, jednocześnie pochłaniając dwutlenek węgla. Te cechy sprawią, że powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się przynajmniej jedna roślina zielona, zawsze będzie świeże i czyste, a ponadto chłodniejsze latem (rośliny mają również zdolność termoregulacji powietrza). Szczerze powiedziawszy brak jest minusów roślin w domu. Podsumowując, posiadanie roślin w domach jest jak najbardziej konieczne do zapewnienia świeżego i czystego powietrza.

Kratki wentylacyjne i nawiewniki AirIDEA i ich zastosowanie w wentylacji powietrza

Jak wspomniano powyżej, rośliny mogą pomóc pozbyć się nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, że generalnie w tym celu koniecznym jest przewidzenie skutecznego systemu wentylacji domu, w którego skład wchodzą kratki wentylacyjne i nawiewniki szczelinowe. W obecnych czasach istnieje możliwość wyboru praktycznie dowolnego koloru nawiewnika oraz takiego o żądanym kształcie i rozmiarze. Warto wskazać, że jest to jedyny widoczny element systemu wentylacyjnego, wobec czego koniecznym jest zadbanie o jego prawidłowe działanie i nienaganny wygląd. W ofercie firmy Klimaoprema znajdują się nawiewniki i kratki wentylacyjne odpowiednie praktycznie do wszystkich systemów wentylacyjnych, umożliwiające między innymi regulację strumienia powietrza oraz jego kierunku. Dlatego też gorąco zachęcamy do kontaktu – pracownicy Klimaoprema posiadają wieloletnie doświadczenie w produkcji i projektowaniu instalacji cyrkulacji powietrza i z całą pewnością pomogą każdemu wybrać odpowiednie elementy.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Podsumowanie

Chcąc odpowiedzieć na zagadnienie kwiaty doniczkowe a wilgoć w domu, trzeba powtórzyć, że rośliny zielone regulują poziom wilgoci w pomieszczeniach. Nie można jednak wyłącznie na nich opierać zadań całego systemu wentylacji. Dlatego warto wyposażyć dom w kratki i nawiewniki firmy AirIdea. Gwarantujemy, że będą służyć przez długie lata, do tego zachowując swój pierwotny, atrakcyjny dla oczu wygląd.

Tagi:, , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl