Wilgoć w domu – jak się jej pozbyć?

Wilgoć jest zmorą niejednego posiadacza domu jednorodzinnego lub innego lokalu mieszkalnego. Jej trwałe zaleganie na ścianach powoduje szybki rozwój nieestetycznych i brzydko pachnących grzybów, których usunięcie jest nie lada wyczynem. Ponadto przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach, pełnych wirusów i bakterii, powoduje liczne choroby i schorzenia, a ponadto złe samopoczucie. Wilgoć w głównej mierze pochodzi z nieskutecznej i nieefektywnie działającej instalacji wentylacji.  Wentylacja odpowiada za wymianę powietrza z wnętrza pomieszczeń na świeże – pochodzące z zewnątrz budynku. Istnieją sposoby na pozbycie się wilgoci. Aczkolwiek niewątpliwie korzystniej, łatwiej oraz taniej jest przewidzenie skutecznej wentylacji już na etapie projektowania inwestycji budowlanej.

Wilgoć w domu

Generalnie problem z wilgocią praktycznie najczęściej pojawia się po wykonaniu prac dociepleniowych lub wymianie okien i drzwi na nowe. W ten sposób likwiduje się wszelkie nieszczelności, co wszak obniża koszty ogrzewania, natomiast jednocześnie zatrzymuje wilgoć w pomieszczeniach zamkniętych. Stąd w celu usunięcia wilgotnego powietrza z domu koniecznym jest częste wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Wymagającym aprobaty rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego narzędzia do mierzenia wilgotności powietrza – jego wskazania pozwolą na niedopuszczenie do sytuacji braku wymiany powietrza na suche, co z pewnością pozwoli na zapobiegnięcie rozwojowi grzybów na ścianach lub sufitach.

 Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema PolskaKratki wentylacyjne

Kolejnym elementem, którego sprawne działanie zapobiega zaleganiu wilgoci w pomieszczeniach, jest kratka wentylacyjna. Jest ona zakończeniem ciągu wentylacyjnego, którego drugi koniec wyproadzamy zawsze na zewnątrz budynku. Niezwykle rzadko zdarza się, żeby kratki były montowane we wszystkich pomieszczeniach. Praktycznie zawsze pojawiają się w pomieszczeniach narażonych na panującą wilgoć, tj. łazienkach i kuchniach. Warto wskazać, że montaż wentylacji w tych miejscach jest wymagany przepisami powszechnie obowiązującymi. Ich brak jest niedopuszczalny. Kratki wentylacyjne – czy to sprzężone z wentylatorem, czy też nie – zapewniają wystarczającą cyrkulację powietrza. Oczywistym jest, iż ich sprawne działanie zależy od drożności kanałów wentylacyjnych. Stąd zaleca się sprawdzanie tych przewodów i regularne odkurzanie kratek wentylacyjnych.

 

Grzyb na ścianach

Jeżeli grzyb już rozwinie się na ścianie, koniecznym jest skorzystanie ze specjalistycznych preparatów biobójczych, a następnie pomalowanie brudnej powierzchni na nowo. Trzeba pamiętać, że stosując środki grzybobójcze, koniecznym jest stałe wietrzenie pomieszczenia – mogą one negatywnie wpływać na zdrowie ludzi i zwierząt. Zanim jednak podejmie się działania mające na celu eliminację wykwitu, warto w pierwszej kolejności poprawić cyrkulację powietrza poprzez montaż odpowiednich wywietrzników w oknach lub zastosowanie podcięć w drzwiach wewnętrznych.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema PolskaWilgoć w domu – jak jej zapobiegać

Jeżeli planuje się budowę domu, warto na etapie projektowania przewidzieć system wentylacji mechanicznej, który zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Nawet bez konieczności typowego wietrzenia, tj. otwierania okien. Instalacja działa w ten sposób, że do pomieszczeń narażonych na wilgoć (kuchnia i łazienka) doprowadzone są zarówno kanały wywiewne, jak i nawiewne. Do pozostałych pomieszczeń doprowadza się zasadniczo tylko te drugie. Zakończenie przewodów wyprowadzane jest na zewnątrz budynku, przez co powietrze jest na bieżąco wymieniane na świeże i czyste.

Nawiewniki

Praktycznie jedynymi widocznymi dla użytkownika elementami tego systemu są nawiewniki. Obecnie istnieje praktycznie nieograniczony wybór tych elementów – każdy znajdzie odpowiedni wzór, kolor i rozmiar dla siebie. W ofercie firmy KlimaOprema znajdują się wszystkie rodzaje nawiewników – nawiewniki szczelinowe, nawiewniki podłogowe i nawiewniki sufitowe. Dodatkowo oferujemy również kratki wentylacyjne w praktycznie dowolnych kolorach i fakturach. Dlatego też gorąco zachęcamy do kontaktu – nasi wykwalifikowani pracownicy z pewnością pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie i pomogą wybrać trwałe elementy instalacji systemu wentylacji.

Jak wskazano we wstępie, wilgoć potrafi być udręką – ciężko jest jej się pozbyć, jeszcze ciężej usunąć przyczynę jej powstawania. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, aczkolwiek z pewnością łatwiej jest już na etapie projektowania domu, przewidzieć skuteczną i efektywną wentylację, która na długie lata nie pozwoli wilgoci na wyrządzenie jakichkolwiek szkód.

 

Tagi:, , , , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl