Nawiewniki – w jakich pomieszczeniach je instalować?

Nawiewniki – wszystko co musisz wiedzieć. System wentylacji pomieszczeń stanowi jeden z najważniejszych i wymaganych przez prawo elementów każdego budynku mieszkalnego. Poprawnie działająca cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega powstawaniu szkodliwej dla zdrowia pleśni na ścianach i sufitach. Dodatkowo zapewnia stały dopływ świeżego i czystego powietrza, pozbawionego bakterii, wirusów, czy też alergenów. Nie należy również zapominać o tym, że przebywanie w niewietrzonym pomieszczeniu może wpływać na bieżące samopoczucie domowników. Ponadto może powodować inne stany chorobowe, takie jak przewlekłe bóle głowy czy też bezsenność. Dlatego też koniecznym jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w każdym pomieszczeniu najlepiej już na etapie projektowania budynku. Ewentualna modernizacja tego systemu jest bowiem bardzo kosztowna i skomplikowana. Ponieważ obecnie przewody wentylacyjne ukrywane są w ścianach lub przestrzeniach między stropowych. Wiele osób chcących zapewnić skuteczną cyrkulację powietrza zadaje sobie pytanie, gdzie instalować nawiewniki i gdzie montować kratki wentylacyjne? W niniejszym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Gdzie instalować nawiewniki?

Nawiewniki są to specjalne urządzenia zazwyczaj montowane w oknach, przez które do pomieszczenia przedostaje się świeże powietrze. Można je regulować, ustawiając moc przepływu powietrza oraz jego kierunek. Co oczywiste, nawiewniki okienne stosowane są w pomieszczeniach wyposażonych w okna, w których co istotne nie ma zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Stosując to urządzenie przykładowo w łazience, narażamy się na skraplanie pary wodnej na nawiewniku, co może powodować zakwit pleśni pod nim. Cyrkulacja powietrza w łazience powinna się odbywać przy użyciu kratki wentylacyjnej oraz podcięcia w drzwiach. Nawiewnikami nazywa się również specjalne elementy końcowe instalacji wentylacji mechanicznej, które odpowiadają za doprowadzanie czystego powietrza z zewnątrz. W tym przypadku nie ma problemu z ich montażem w łazienkach, ponieważ powietrze jest zazwyczaj nagrzane, a nie wprost z zewnątrz jak w przypadku nawiewników okiennych. Obecnie można wybierać spośród setek rodzajów nawiewników gipsowych, czy też nawiewników szczelinowych, które dostępne są praktycznie w dowolnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Gdzie montować kratki wentylacyjne?

Kratki wentylacyjne występują praktycznie w każdym domu. Montuje je się w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć, czyli głownie w kuchniach i łazienkach, a także między innymi spiżarkach. Niezwykle istotne jest, żeby umieszczone były w miarę wysoko. Minimalnie około 15 cm od sufitu. Ponieważ właśnie pod sufitem gromadzi się większość zanieczyszczeń i ewentualnie ulatniające się spaliny. Jednocześnie nie zaleca się montowania kratek wentylacyjnych w miejscach szczególnie uczęszczanych przez ludzi. Zwłaszcza w pobliżu kanapy, stołu w jadalni, łóżka w sypialni. Szczególnie w okresie zimy, możliwym jest odczuwanie zimna z kratki. Dlatego też takie jej umiejscowienie z pewnością wprowadzałoby odczucie dyskomfortu przebywających osób. Jeżeli zaś chodzi o sam aspekt estetyczny… podobnie jak w przypadku nawiewników, obecnie można wybrać kratki o różnych kształtach (między innymi okrągłe lub kwadratowe), kolorach oraz rozmiarach.

Nawiewniki i kratki AirIdea

W ofercie firmy AirIdea można znaleźć zarówno nawiewniki jak i kratki wentylacyjne w praktycznie dowolnych konfiguracjach. Dodatkowo nasi doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy z całą pewnością pomogą dopasować te elementy systemu wentylacji do nawet najbardziej wymagających inwestycji. Dlatego też serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami. Jesteśmy pewni, że pomożemy zapewnić odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Jednocześnie nie pozwalając na zaleganie żadnym bakteriom, wirusom, czy też strzępkom pleśni i alergenom.

Tagi:, , ,

O Nas

AirIDEA Polska Sp. z o.o. jest przedstawicielem chorwackiej spółki Klimaoprema d.d. - wiodącego producenta urządzeń do systemów klimatyzacji, wentylacji i pomieszczeń czystych.

Regulamin Sprzedaży

Gdzie jesteśmy

AirIDEA POLSKA SP. Z O.O.
Warszawska 44
06-100 Pułtusk

Kontakty handlowe

tel. 500 391 600
tel. 23 692 07 47
Email: biuro@airidea.pl

Serwis

tel. 602 748 538
Email: serwis@airidea.pl