OPROGRAMOWANIE DOBOROWE – POMOCNIK
czytania 2 minuty

OPROGRAMOWANIE DOBOROWE – POMOCNIK

W codziennej pracy w naszej branży HVAC często napotykamy problem doboru właściwych zakończeń wentylacyjnych, które powinny spełniać warunki techniczne projektu, norm, ale przed wszystkim muszą zagwarantować komfort powietrza w pomieszczeniach, gdzie użytkownik instalacji przebywa przez określona ilość czasu. Aby to osiągnąć musimy zagwarantować mu, że pracujące urządzenia będą:

 • nieinwazyjne dla jego słuchu – cicha praca (20-30db(A)
 • nieodczuwalne dla receptorów czuciowych – brak przeciągu i odczucia zimna/gorąca na skórze, właściwa prędkość powietrza (0,2m/s w strefie przebywania na wysokości 1,8m od podłogi)
 • gwarantować dopływ strugi powietrza do strefy – właściwa strata ciśnienia Delta P na urządzeniu
 • niegroźna dla wykonywanej pracy – np. w pomieszczeniach przemysłowych, gdzie atmosfera jest zagrożona wybuchem (młyny, lakiernie)
 • higieniczne – łatwe w utrzymaniu czystości środkami chemicznymi, wykonane z właściwych materiałów odpornych na te środki i na korozję – np. ze stali nierdzewnej w przetwórstwie rybnym, mięsnym czy w laboratoriach – chemicznych

Aby sprostać tym wymaganiom producenci oferują oprogramowanie, które pozwala sprawdzić projektantom, instalatorom, sprzedawcom i użytkownikom (inwestorom) wentylacji i klimatyzacji, czy wybrany przez nich produkt spełni powyższe oczekiwania, pomoże zmienić koncepcję – dostosować ją do warunków zabudowy i wymagań formalnych instalacji oraz własnych potrzeb.

AirIdea w chwili obecnej oferuje oprogramowanie, dzięki któremu mogą Państwo zaplanować komfortową galanterię wentylacyjna i klimatyzacyjną.  Programy doborowe znajdują się pod linkami:

Programy są łatwe w obsłudze, a jeśli mają Państwa pytania do ich obsługi – zachęcamy do kontaktu. Pomożemy skorzystać z programu, np. poprzez wspólną pracę na kilku przykładach, aby w przyszłości mogli Państwo także samodzielnie tworzyć projekty spójne z potrzebami klientów i własnymi.

 

Przykładowy dobór dla nawiewnika dalekiego zasięgu DHV

 1. Wchodzimy na stronę:

http://hvac.klimaoprema.hr/index.php

 1. Wybieramy kategorię produktu naciskając właściwy kafelek:

Air Distrubution

 1. Z wyświetlonej listy kafelków wybieramy

Diffusers         —->         adjustable swirl diffuser DHV

 1. Następnie wpisujemy dane techniczne wejściowe w zakładce:

Calculation

 1. Program uzupełni dane wyjściowe

 

 1. Przechodzimy do zakładki Documents

Pojawi się plik z raportem wygenerowanym z programu

Należy wcisnąć link poniżej ikonki  z podglądem dokument: Click to download .pdf

Wyświetlony plik drukujemy lub zapisujemy na nośniku

 

Na stronie: http://hvac.klimaoprema.hr/index.php  dodatkowo:

 • dostępne modele urządzeń w Revit
 • dla wielu produktów dostępne przykładowe symulacje zachowania się powietrza w pomieszczeniu przy zastosowaniu konkretnego produktu w określonej przestrzeni

 

Gdyby mieli Państwo dalsze pytania, prosimy o kontakt z biurem.