🎄 Firma AirIDEA w dniach 24.12.24-01.01.25 jest nieczynna 🎄

Wentylacja Sal Operacyjnych
czytania 2 minuty

Wentylacja Sal Operacyjnych

Sale operacyjne są wyjątkowymi pomieszczeniami, dlatego zapewnienie właściwej wentylacji ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjentów i zespołu medycznego. Co więcej, właściwe zarządzanie przepływem powietrza zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusowych i bakteryjnych, co z kolei stawia przed projektantami i dostawcami systemów HVAC szczególne wymagania. W związku z tym, jakie są kluczowe aspekty projektowania wentylacji w salach operacyjnych? Przyjrzyjmy się temu szczegółowo.


Klasyfikacja Pomieszczeń i Wymogi Wentylacyjne

Zgodnie z normą DIN 1946-4:2008-12 sale operacyjne klasyfikowane są do trzech kategorii:

  • S1a i S1b: Wysokie wymagania czystości powietrza, laminarny przepływ nad stołem operacyjnym.
  • S1c: Wentylacja turbulentna, 25 wymian powietrza na godzinę.

Ponadto, dla każdej klasy określono minimalną liczbę wymian powietrza, prędkość strugi powietrza, wymagania dotyczące nadciśnienia (minimum 10 Pa) oraz rodzaj filtrów powietrza (od H13 do U17).

Dla pomieszczeń w klasie S1a i S1b minimalny wydatek powietrza zewnętrznego dostarczanego do stropu wentylacyjnego wynosi 2400m3/h, natomiast w pomieszczeniach klasy S1c należy zastosować min. 25 wymian/1 godz. Przy nawiewie zalecana prędkość powietrza dla stropów laminarnych wynosi vef = 0,2-0,3m/s – w odległości 0,3m poniżej wylotu powietrza ze stropu i vef = 0,18-0,25m/s na wysokości 1,2m od podłogi. Ważna jes również minimalna całkowita powierzchnia stropów laminarnych: w pomieszczeniach klsy S1a jest to min 9m2 lub większa, w pomieszczeniach klasy S1b jest to 3,6-9m2. W pomieszczeniach klasy S1c nie ma określonych wymagań, ale należy zadbać mimo wszystko o zagwarantowanie minium ochrony higienicznej (2,4m2, np. SIP 2000×1200)

Jeśli chodzi o powietrze wywiewane strumień powietrza wyciąganego nie może być mniejszy niż 50% ilości powietrza nawiewanego. Tu w kratkach higienicznych warto zastosować filtry wstępne w klasie od G2-G4 do M5 lub F5-F7. 

We wszystkich salach operacyjnych (S1a,b,c) nalży utrzymywać stałe nadciśnienie – min. 10 Pa nadciśnienia w stosunku do pomieszczeń sąsiednich.


Rozwiązania AirIdea – Perfekcja Techniczna w Wentylacji

AirIdea oferuje kompleksowe rozwiązania dostosowane do specyfiki sal operacyjnych. Dzięki temu, nasze systemy spełniają zarówno wymagania techniczne, jak i higieniczne.

1. Nawiew: AirIdea oferuje rozwiązania najwyższej jakości dla nawiewu powietrza:

2. Wyciąg:

  • Kratki higieniczne OPR-CR, FS, FG oraz OPS – z opcją doposażenia w filtry G2-M5, zapewniają skuteczny wywiew powietrza.
  • Kasety filtra kanałowego FAR – montowane bezpośrednio w instalacji wentylacyjnej.

Kontrola Nadciśnienia i Dystrybucji Powietrza

Aby dodatkowo utrzymać nadciśnienie w salach operacyjnych, AirIdea oferuje regulatory przepływu VAV z czujnikami ciśnienia, takie jak RVP-C-WMC-VRU-M1R-BAC. Dzięki temu, systemy te gwarantują stabilne warunki pracy w pomieszczeniach klasy S1a, S1b i S1c.


Korzyści Płynące z Właściwej Wentylacji

Dostosowanie instalacji wentylacyjnej do norm i wymogów higienicznych:

  • Redukuje ryzyko zakażeń szpitalnych.
  • Zapewnia zgodność z przepisami Ministerstwa Zdrowia i europejskimi normami.
  • Wpływa na komfort pracy personelu i bezpieczeństwo pacjentów.

AirIdea, jako ekspert w dziedzinie wentylacji, oferuje kompleksowe rozwiązania dostosowane do najwyższych standardów. Dlatego, jeśli planujesz projekt sal operacyjnych, skontaktuj się z nami – pomożemy stworzyć system wentylacyjny, który spełni wszelkie wymagania higieniczne i techniczne.

👉 Dowiedz się więcej na AirIdea.pl.

Źródła:

  • Norma DIN 1946-4:2008-12.
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, Dz.U. 2012 poz. 739.
  • Wytyczne projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, Ministertw Zdrowia, 2018.
  • Strona internetowa klimaoprema.hr