Szkodniki domowe – skąd się biorą i jak się ich pozbyć
czytania 3 minuty

Szkodniki domowe – skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Z pewnością niejeden z nas posiada przynajmniej jedno zwierzę w swoim domu, czy też mieszkaniu. W szczególności pies czy kot, potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że obecność niektórych gatunków jest jednak nie do zaakceptowania. Wydaje się prawdziwym stwierdzenie, iż nie można wyobrazić sobie hodowania korników, moli, czy przykładowo karaluchów w swoich domach, zaś ich obecność traktować jako miłą i przyjemną. Dlatego też w niniejszym artykule, postaramy się zastanowić nad kwestią, skąd się biorą szkodniki domowe i – co nawet istotniejsze – jakie są sposoby na pozbycie się ich raz na zawsze. Mamy nadzieję, że lektura pomoże poradzić sobie z molami, karaluchami i innymi owadami, które mają status nieproszonych gości w każdym bez wyjątku domostwie.

Szkodniki domowe – rodzaje

W pierwszej kolejności trzeba przedstawić przynajmniej kilka gatunków szkodników występujących w domach. Oczywiście skupimy się na owadach, pomijając myszy, szczury oraz inne gryzonie. Na początek wymienić należy rybika cukrowego – sama nazwa wskazuje, że preferuje przede wszystkim produkty słodkie. Zagnieżdża się we wnętrzach szafek kuchennych oraz przy listwach przypodłogowych. Co istotne, rybik jest aktywny głównie w nocy, dlatego też w ciągu dnia trudno go zlokalizować.

Kolejnym insektem jest psotnik, zwany również gryzkiem. Uwielbia produkty sypkie i suche, czyli takie jak mąka, makarony i tym podobne. Jest niestety bardzo mały (maksymalnie 2mm długości), przez co trudno je zlokalizować. Mole występują w dwóch odmianach – spożywcze oraz ubraniowe. Pierwsze lubują w produktach sypkich i tam można je głównie znaleźć, natomiast drugie występuję w szafach i garderobach. Mole spożywają pokarmy jedynie w okresie larwalnym – po przekształceniu w małe motyle, korzystają wyłącznie ze zgromadzonych zapasów. Karaluchy i prusaki żywią się praktycznie wszystkim, a występować mogą praktycznie we wszystkich miejscach.

Co istotne, są bardzo trudne do zwalczenia, ponieważ do życia potrzebują naprawdę niewiele – są w stanie przetrwać zarówno bez jedzenia, jak i bez picia, przez naprawdę długi okres czasu. Z kolei korniki żywią się drewnem, wobec czego mogą występować w szczelinach podłóg, czy też zagnieżdżać się w meblach. Na zakończenie warto również wspomnieć o pluskwie, która żywi się krwią ludzką. Żerują w nocy, zaś w miejscach, w których występują w dużych ilościach, wyczuć można zapach dymu papierosowego.

Skąd się biorą szkodniki domowe?

Szkodniki najczęściej dostają się do wnętrza naszych domów lub mieszkań z zewnątrz. Przykładowo, można je przynieść wraz z produktami żywnościowymi ze sklepów (gryzki, mole spożywcze), na ubraniu (mole ubraniowe, pluskwy) lub same przychodzą z okolicy (karaluchy). Bez względu na gatunek, owady uwielbiają ciemne i wilgotne miejsca. Z kolei ich rozwój jest możliwy wyłącznie poprzez dostęp do pożywienia – zagnieżdżają się przede wszystkim w miejscach, gdzie znajdują się resztki pokarmu lub suche wyroby takie jak mąka, ryż, kasza i tym podobne. Co niezwykle ważne, dla insektów nie ma problemu w przedostaniu się do fabrycznie zamkniętego kartonu z mąką. Problemem są za to dla nich pojemniki plastikowe, przez które nie potrafią się przegryźć.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Sposoby na pozbycie się szkodników domowych

Domowe sposoby na mole i inne szkodniki, o których warto przypomnieć, są następnym punktem niniejszego artykułu. W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że przede wszystkim artykuły sypkie należy przesypywać do plastikowych, szczelnie zamykanych pojemników. Dorosłe osobniki nie będą mogły złożyć tam jaj, przez co populacja nie rozwinie się. Po drugie, trzeba dbać o bieżące usuwanie wszelkich pozostałości organicznych, czyli resztek jedzenia, rozlanych napojów (szczególnie słodkich), ale również przekwitniętych kwiatów. W ten sposób ograniczymy pokarm szkodników, co również pozwoli na opanowanie sytuacji. Jeżeli szkodniki już występują w kuchni, niestety trzeba wyrzucić wszystko, szczelnie zakręcając worki na śmieci.

Kolejnym krokiem jest dokładne umycie szafek i blatów ciepłą wodą z mydłem. Do mieszanki można dodać parę kropel octu, który ma działanie bakteriobójczy. Dodatkowo, szkodniki nie przepadają za jego zapachem. Można również stworzyć pułapkę na szkodniki – postawić miskę z gorącym octem w zainfekowanej szafce i pozostawić do ostygnięcia. Jeżeli żaden z domowych sposobów nie okaże się pomocny, warto zaopatrzyć się w specjalne pułapki lub spraye, którymi spryskuje się wnętrza szafek.

W jaki sposób uchronić się przed szkodnikami domowymi?

Zgodnie z uniwersalną zasadą, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, warto wspomnieć, w jaki sposób można się uchronić przed zadomowieniem się szkodników. Przede wszystkim koniecznym jest usuwanie wszelkich odpadów organicznych, czyli na przykład resztek jedzenia. Po drugie, warto zadbać o skuteczną wentylację powietrza, ponieważ szkodniki co do zasady bardzo lubią wilgoć. Usunięcie jej nadmiaru z otaczającego powietrza znacząco ograniczy ich rozwój. W związku z tym, warto zadbać o widoczne elementy systemu wentylacji powietrza, czyli nawiewniki szczelinowe i kratki wentylacyjne. W celu bieżącego utrzymania ich czystości, zaleca się je odkurzać przynajmniej raz w tygodniu, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Pozwoli to na utrzymanie drożności przewodów wentylacyjnych oraz nie dopuści do zalepienia kratki kurzem i brudem.

Podsumowanie

Celem podsumowania raz jeszcze trzeba przypomnieć, że chcąc zapobiec zalęganiu się szkodników, trzeba dbać o czystość i wyrzucać regularnie wszelkie śmieci. Ważne jest również utrzymanie sprawności działania instalacji wentylacji. Szkodniki rozwijają się w warunkach wilgotnych, więc ograniczenie wilgoci znacząco zahamuje ich rozwój. Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy tym artykułem podstawowe gatunki szkodników, zaś sposoby na ich pozbycie okażą się skuteczne!