5 sposobów na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu
czytania 3 minuty

5 sposobów na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu

Dopiero stosunkowo niedawno zaczęto zdawać sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na zdrowie ludzi ma powietrze, które jest przez nich wdychane. Obecnie istnieje nawet pojęcie jakości powietrza. Ocenie podlega nie tylko jego czystość, ale ponadto wilgotność oraz temperatura. Utrzymanie tych czynników na akceptowalnym poziomie, czyli pomiędzy 19 a 21 stopniami Celsjusza i nie więcej niż 50% wilgotności, wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego tak ważne jest dbanie o jakość powietrza przede wszystkim w miejscu, w którym spędzamy większość czasu. Czyli w domu lub mieszkaniu. O ile bowiem generalnie nie mamy znaczącego wpływu na jakość atmosfery, istnieją sposoby na poprawę powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić 5 sprawdzonych sposobów na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu lub domu.

Zakup oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza są stosunkowo nowym wynalazkiem. Z kolei ich rozpowszechnienie spowodowane zostało ciągle niestety powtarzającymi się informacjami o wręcz tragicznej jakości powietrza w naszym kraju. Coraz więcej ludzi chce przynajmniej w domu lub mieszkaniu oddychać czystym i świeżym gazem. Z tego powodu decydują się na zakup specjalnego urządzenia. Warto wskazać, że oczyszczacz powinien być na tyle wydajny, aby być w stanie spełnić swoją rolę w danym pomieszczeniu. Po krótce wyjaśniając sposób działania tego urządzenia, zasysa on powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, które jest przepuszczane przez specjalne filtry wyłapujące z niego większość zanieczyszczeń, w tym alergenów i patogenów. Istnieją na rynku oczyszczacze, które dodatkowo nawilżają powietrze, dlatego też z pewnością jest to doskonała propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników.

Zakup roślin

Stosunkowo niewiele osób wie, że istnieją rośliny, które skutecznie oczyszczają i nawilżają powietrze. Poza tymi walorami, zielone żywe organizmy potrafią zmienić wnętrze każdego pomieszczenia i dodać mu szyku i elegancji. Polecić trzeba wszelkiego rodzaju bluszcze, paprocie, czy też wężownice lub skrzydłokwiaty. Rośliny te najskuteczniej radzą sobie z zanieczyszczeniami, a ponadto nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy je podlewać i raz na jakiś czas nawozić. Nawet jeżeli wpływ roślin na jakość powietrza oceniacie raczej sceptycznie. Zachęcamy do wypróbowania tego rozwiązania, a z pewnością bardzo szybko zmienicie zdanie.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Odkurzanie i sprzątanie

Jest to w zasadzie oczywistością, że wszelki kurz i inne zanieczyszczenia znajdujące się na meblach lub podłogach, unoszą się w powietrzu. Dlatego też najprostszym sposobem na poprawę jakości powietrza jest pozbywanie się zanieczyszczeń z powierzchni. Oczywiście nie trzeba tego robić codziennie od świtu do zmierzchu. Ważne, żeby przynajmniej raz w tygodniu porządnie odkurzyć całe mieszkanie, włącznie z meblami tapicerowanymi takimi jak sofy lub fotele. Pozbędziemy się w ten sposób całego kurzu, który nie będzie unosił się w powietrzu, a co za tym idzie, nie będzie przez nas wdychany. Obecnie dostępne są również odkurzacze automatyczne, które praktycznie non stop sprzątają dom – szczególnie alergicy powinni rozważyć ich zakup.

Wietrzenie

Kolejnym skutecznym sposobem na polepszenie jakości powietrza jest regularne wietrzenie. W ten sposób, otwierając okna, wymuszamy wzmożony ruch, zwany przeciągiem. Zużyte i zanieczyszczone powietrze jest wypychane z wnętrza pomieszczenia i zastępowane świeżym. Przyjmuje się, że wietrzyć należy przynajmniej raz dziennie. W ten sposób zapobiega się również gromadzeniu się wilgoci na ścianach i sufitach, które mogą powodować powstanie pleśni. Co niezwykle istotne, otwierać okna trzeba nawet w okresie zimy, z tą różnicą, że na krótszy okres czasu, przykładowo 5-10 minut.

Dbanie o skuteczną wentylację

Prawdopodobnie najbardziej istotne dla utrzymania dobrej jakości powietrza w domu jest dbanie o skuteczną wentylację. Można bowiem zapomnieć o otwarciu okien, nie mieć roślin i oczyszczacza. System wentylacji działa cały czas, na bieżąco wymieniając powietrze w pomieszczeniach. Dlatego też przynajmniej raz w tygodniu warto przetrzeć i odkurzyć kratki wentylacyjne lub nawiewniki, aby zachować ich drożność. Jednocześnie w tym miejscu warto wskazać, że w ofercie firmy Airidea znajdują się najwyższej możliwej jakości nawiewniki szczelinowe, w tym nawiewniki gipsowe. Zapraszamy serdecznie do kontaktu – nasi pracownicy z pewnością pomogą zaprojektować system wentylacji tak, żeby służył przez długie lata.

Podsumowanie

Powyżej wymienione sposoby z pewnością okażą się skuteczne w walce o lepszą jakość powietrza w miejscu zamieszkania. Co istotne, nie trzeba dysponować dużymi zapasami środków finansowych, aby zapewnić sobie możliwość oddychania świeżym powietrzem przez cały czas. Dlatego też serdecznie zachęcamy do wypróbowania powyższych sposobów.