Wentylacja w kuchni – co warto wiedzieć
czytania 3 minuty

Wentylacja w kuchni – co warto wiedzieć

System wentylacji powietrza z całą pewnością należy do najważniejszych instalacji zasadniczo w każdym budynku. Zarówno o przeznaczeniu mieszkalnym, jak i usługowym. Od jego sprawnego działania zależy zachowanie należytej jakości powietrza. W tym jego czystości i wilgotności, która w przypadku za wysokiego poziomu powodować może powstanie pleśni na ścianach lub sufitach. Co oczywiste, skuteczna wentylacja powinna znajdować się w szczególności w pomieszczeniach najbardziej narażonych na wilgoć i inne zanieczyszczenia. Czyli przede wszystkim w kuchni oraz łazienkach. W niniejszym artykule skupimy się na pierwszym. Postaramy się wskazać jak powinna wyglądać wentylacja kuchenna, aby długo i bez zarzutu spełniać swoją rolę.

Wymogi prawne

Jako że w kuchni znajdują się urządzenia, wytwarzające ciepło do przygotowywania jedzenia, kwestie wentylacji zostały uregulowane prawnie. W skrajnych przypadkach istnieje bowiem ryzyko nawet zaczadzenia. Kuchnie wyposażone w okna, w których jest  kuchenka gazowa lub opalana węglem, wymiana powietrza musi być przynajmniej na poziomie 70m3/h. W kuchni z kuchenką elektryczną – 30m3/h. Z kolei kuchnia pozbawiona okna, w której znajduje się kuchenka gazowa, powinna być wyposażona w wentylację umożliwiającą wymianę 70m3/h. Wydawać by się mogło, że są to bardzo duże ilości. Nic bardziej mylnego – sprawnie działająca wentylacja potrafi wymienić dużo większe bez zbędnego wysiłku.

Wentylacja kuchenna – system wentylacji grawitacyjnej

W przypadku, gdy w danym domu lub mieszkaniu zastosowano system wentylacji naturalnej, inaczej nazywany grawitacyjnym, generalnie w kuchni musi się znajdować kratka wentylacyjna podłączona do odpowiedniego komina. Różnica ciśnień spowoduje ruch mas powietrza, usuwając zużyte z wnętrza pomieszczenia. Jednocześnie wręcz niezbędnym jest zakupienie odpowiedniego okapu, który dodatkowo zbiera nadmiar wilgoci w postaci pary wodnej wprost znad gotowanych potraw.

Co niezwykle istotne i często zapominane, okap powinien być podłączony do niezależnej kratki wentylacyjnej. W związku z tym, generalnie w prawie każdej kuchni, gdyż trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś nie miał okapu, powinny znajdować się dwie drożne kratki wentylacyjne. Przynajmniej raz w tygodniu warto je odkurzyć i przetrzeć, ponieważ mogą zakleić się mieszaniną kurzu i tłuszczu, który unosi się podczas gotowania. Jednocześnie koniecznie trzeba dodać, że ograniczenie się do jednej kratki, do której podłączony jest okap, jest bardzo złym rozwiązaniem. Powietrze porusza się w tej sytuacji tylko w jedną stronę – na zewnątrz pomieszczenia – i to tylko w trakcie działania urządzenia.

Nawiewniki ekskluzywne gipsowe Klimaoprema Polska

Wentylacja kuchenna – system wentylacji mechanicznej

Osoby posiadające dom wyposażony w system wentylacji mechanicznej mają ułatwione zadanie. Oczywistym jest, że warto mieć okap. Jednocześnie nie trzeba martwić się o instalację dodatkowej kratki wentylacyjnej. Instalacja mechaniczna wyposażona jest w dwa niezależne kanały wentylacyjne – jeden nawiewowy, a drugi wywiewowy. Dlatego też cyrkulacja powietrza ma miejsce cały czas. W tym miejscu warto wspomnieć i zachęcić do zapoznania się z asortymentem firmy AirIdea. Podmiot ten oferuje wszystkie elementy do każdego systemu wentylacji, między innymi nawiewniki szczelinowe, w tym nawiewniki gipsowe, czy też kratki wentylacyjne. Różnorodność wyboru kształtów i kolorów, a nawet materiałów wykończenia, może powodować zawrót głowy. Dlatego też serdecznie zapraszamy do kontaktu – nasi pracownicy pomogą dobrać odpowiednie elementy do wybranych rozwiązań.

Podsumowanie

Celem podsumowania warto jeszcze raz przypomnieć, że wentylacja pomieszczenia narażonego na wilgoć, czyli kuchni, jest niezwykle istotna. Skuteczna cyrkulacja powietrza pozwala na usunięcie nie tylko pary wodnej wytwarzanej w trakcie obróbki cieplnej żywności.  Pozwala również  na zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu rozgrzanego oleju i wszelkich innych. Dlatego też warto zadbać o prawidłowe jego działanie, ponieważ gotowanie w kuchni, w której unoszą się nie koniecznie zachęcające do jedzenia zapachy, nie należy do najprzyjemniejszych.