• Home
  • Aktualności
  • Zła jakość powietrza w domu: przyczyny. Sposoby na zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu
  • Home
  • Aktualności
  • Zła jakość powietrza w domu: przyczyny. Sposoby na zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu
Zła jakość powietrza w domu: przyczyny. Sposoby na zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu
czytania 3 minuty

Zła jakość powietrza w domu: przyczyny. Sposoby na zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu

W obecnych czasach chyba już każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż jakość powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezwykle istotna. Wpływa na zdrowie i samopoczucie przebywających tam ludzi i zwierząt. Jest to o tyle istotne, że właśnie w tych miejscach spędzamy zdecydowaną większość swojego życia. Oczywistym jest, że zazwyczaj w ciągu dnia czas spędzamy głównie w pracy. Jednak we wszelkie dni wolne i przede wszystkim noc, zazwyczaj przebywa się właśnie we własnych czterech ścianach. Tym bardziej zresztą obecnie… w dobie pandemii koronawirusa… ludzie jeszcze bardziej zaczęli zwracać uwagę na stan tego niezbędnego do życia gazu. W niniejszym artykule przedstawimy przyczyny powstawania zanieczyszczenia powietrza w domach i mieszkaniach. Następnie przejdziemy do omówienia skutecznych i sprawdzonych sposobów na jego oczyszczenie. Zapraszamy do lektury!

Zła jakość powietrza w domu – przyczyny zanieczyszczenia powietrza

Dopiero od niedawna ludzie mają świadomość, iż generalnie powietrze w naszym kraju jest złe. Niestety praktycznie każdego dnia można natrafić na informację w mediach społecznościowych lub portalach internetowych, że któreś z polskich miast ponownie znalazło się w gronie najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Oczywiście powodem tego stanu rzeczy są nie tylko dziesięciolecia braku jakichkolwiek działań ze strony rządzących. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na swoje najbliższe otoczenie. Niejednokrotnie przecież chociażby najbliższy sąsiad spala śmieci w piecu lub na ognisku, w tym plastiki i inne sztuczne materiały. Trzeba mieć świadomość, że generalnie to powietrze z zewnątrz zapewne w końcu trafi do wnętrza również i naszego mieszkania lub domu.

Jest to więc pierwsza z przyczyn zanieczyszczenia powietrza we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych. Przedostawanie się go przez otwarte okna, kanały wentylacyjne i tym podobne. Szczególnie jest to odczuwalne w okresie zimy, kiedy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz, a co za tym idzie różnica ciśnień, powoduje wpychanie zazwyczaj zadymionego powietrza do domu. Następną przyczyną, o której warto wspomnieć, jest brak skutecznej i efektywnej wentylacji powietrza. Systemy cyrkulacyjne mają właśnie za zadanie wymieniać zastane w pomieszczeniach powietrze na świeże z zewnątrz budynku. Jeżeli instalacja wentylacji nie działa prawidłowo, z powodu przykładowo niedrożnych kratek lub zbyt szczelnych okien, zużyte powietrze nie ma jak wydostać się na zewnątrz. Powyżej wymienione stanowią z pewnością kluczowe powody zanieczyszczenia powietrza w budynkach mieszkalnych.

Zła jakość powietrza w domu – sposoby na zanieczyszczone powietrze

W następnej kolejności koniecznym jest wskazanie, co robić, aby oczyścić powietrze w mieszkaniu. Przede wszystkim zadbać o skuteczne działanie systemu wentylacji. Jeżeli mamy w domu system starszy, tzw. grawitacyjny, trzeba systematycznie sprawdzać, czy piony wentylacyjne są drożne i czy w kratkach nie zalega nadmiar kurzu.  Uniemożliwiałoby to wymianę powietrza. Nowe systemy, tzw. wentylacja mechaniczna, wymagają dużo mniej uwagi, jednak warto sprawdzać stan nawiewników. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w ofercie firmy Airidea znajdują się kompletne elementy do każdego systemu wentylacji, m.in. nawiewniki szczelinowe, nawiewniki gipsowe i kratki wentylacyjne. Wszystkie produkty są najwyższej jakości i posłużą wiele lat.

Drugim sposobem na oczyszczenie powietrza jest po prostu zakup oczyszczacza. Warto poświęcić trochę czasu w celu wyboru właściwego modelu. Różnią się w szczególności ilością czyszczonego powietrza, a co za tym idzie powierzchnią, na której skutecznie mogą wykonywać swoją rolę. Warto zainwestować w ten sprzęt, aby wystarczył na długie lata. Po trzecie, najlepszym domowym sposobem na oczyszczenie powietrza, jest zakup odpowiednich roślin. W szczególności świetnie radzą sobie z tym zadaniem bluszcze, paprocie, czy też skrzydłokwiat. Jednocześnie jest to rozwiązanie wywierające podwójne korzyści. Powietrze będzie czystsze i świeższe, a po drugie wnętrze się ożywi i uatrakcyjni.

Podsumowanie

Wwarto przypomnieć, że utrzymanie dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych przede wszystkim uzależnione jest od skutecznej i efektywnej wentylacji. Jednocześnie warto zainwestować w odpowiedni oczyszczacz i udekorować wnętrze roślinami. Mamy głęboką nadzieję, że lektura niniejszego artykułu pomoże poradzić sobie z zanieczyszczonym powietrzem w każdym domu i mieszkaniu!